Suora sähkö vs. öljy

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
JukkaK
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Helmi 02, 2005 11:18
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja JukkaK »

ripatti kirjoitti:Sen sijaan sähkön kulutus ponkaisi 14 000 kWh/v. Siihen lienee vaikuttanut talotekniikka (lämmön talteenottava ilmanvaihto)...
Viisaat väittävät että tuo LTO säästää energiaa :wink:
Villa Edita
Jäsen
Jäsen
Viestit: 464
Liittynyt: Pe Tammi 20, 2006 1:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Villa Edita »

ripatti kirjoitti:Ja vielä tuosta yösähkön hinnoittelusta luopumisesta: yösähköhinnoittelua esiintyy niin kauan kuin sähkön kulutus vaihtelee vuorokauden hetkien välillä ja sen tuotanto ei. Kyseessä ei ole mikään hallinnollinen päätös, vaan markkinamekanismi.
Tuollaisessa käsityksessä itsekkin olen ollut, eli tulee sähköntuottajille halvemmaksi myydä sähköä yöaikaan vähän halvemmalla, kuin alasajaa tai vajaateholla käyttää voimalaitoksiaan.

Kaikkein halvintahan olisi jos kiinteistön saisi liitettyä teollisuussähkötariffiin, muistaakseni hinta liikkuu jossain 0,04€/kWh. Ilmeisesti tarvinnee jotain kuusunumeroisia kulutuslukemia onnistuakseen.
Tuo lämmityksen monimuotoisuus antaisi hyvän mahdollisuuden vaihdella eri energialähteiden välillä, aina kulloisen hintapolitiikan mukaan.

Heh, juu tuo LTO. Se rahasumma joka vaihtimeen ja tarvittaviin putkistoihin uppoaa, niin sillä summalla saa jo muutaman vuoden puhallella lämmintä ilmaa pihalle. Itse tuota aikoinaan mietin, että laittaisinko vai en, niin tulin siihen tulokseen että sen takaisinmaksuaika on niin pitkä etten nähnyt moista vaivaa. Huipparilla että painovoimaisena toiminee ihan hyvin, ai niin, ne villasukat talvisaikaan :lol:

Tuo LTO olisikin hyvä jos sisuksista löytyisi lämpöpumppu, jolla lämmön saisi siirrettyä vaikka kuumaan käyttöveteen tai muuhun vastaavaan, pääasia että lämpö vain pysyisi seinien sisällä.
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

ripatti kirjoitti:Peruspieni rintamamiestalo (100 m2) kulutti 60-luvun kattilalla öljyä vajaat 3000 l/v (eli 30 000 kWh/v) ja sähköä 5 000 kWh/v. Laajennoksen yhteydessä (runsaat 80 m2 lisää) uudistettiin myös kattila ja säiliöt. Nykyisin öljyn kulutus on ehkäpä jopa hieman aiempaa alhaisempi eli runsaat 2500 l/v (ja kesälaatua aikaisemman talvilaadun sijaan). Kiitos uuden kattilan. Sen sijaan sähkön kulutus ponkaisi 14 000 kWh/v. Siihen lienee vaikuttanut talotekniikka (lämmön talteenottava ilmanvaihto), kylmäkoneiden lukumäärän tuplaantuminen, sähkösauna ja sähköllä toimivat (3 kpl) rättipatterit - toivottavasti. Väkeä on 2 aik, 2 teiniä ja 1 lapsi.

Tuo sähkön kulutuksen lisääntyminen voi enimmäkseen johtua tuosta sähkösaunasta, riippuen tietysti kuinka kauan ja usein se on päällä.

Mikä oli tuon laajennusosan laskennallinen energian kulutus?
ripatti
Jäsen
Jäsen
Viestit: 13
Liittynyt: To Huhti 06, 2006 10:34

Viesti Kirjoittaja ripatti »

LTO:sta: Päädyimme laittamaan koneellisen, lämmön talteenottavan ilmanvaihdon yksinkertaisesti siitä syystä, ettei painovoimaisen suunnittelijaa löydy. Uskoisin itse siihen enemmän. Vetoisuutta toivoin myös saavan pienennettyä. Kun kotrolloidun kokeen tekeminen ja mittaus on niin kallista niin eipä sitä oikein osaa sanoa toimiiko homma. Ainoa faktatieto on, että pyykit kuivuu pesuhuoneessa yhdessä yössä. Meluhaitta on paikoitellen puolestaan ikävä.

Nykytaloon tulee kosteiden tilojen ja pesujupinoiden myötä paljon enemmän kosteutta kuin mitä näiden talojen rakentamisvaiheessa. Se asettanee huiman haasteen painovoimaisen ilmanvaihdon suunnitteluun.

Mitä tulee sähkön kulutukseen, tekee kiuas tosi paljon (hetivalmis): 365 pv*24 h/pv * 0.27 kW + 52 krt * 0.5 h/krt * 6 kW = 2500 kWh, mutta ei selitä kulutuksen kolminkertaistumista. Rättipatterit tekee 3 kpl * 365 pva *24 h/pvä*0.07 kW = 1800 kWh eli yllättävän paljon (taannoin häkellyin tästä laskelmasta), joten laitoin niihin kellot. Yhteensä nämä tuplaa kulutuksen! Loppu tulee varmaankin lisääntyneistä kylmälaitteista, ulkovaloista, tietokoneista (tuoreet grafiikkakortit vaativat jo 500 W virtalähteen!), pumpuista, puhaltimista, jne.

Antti
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

ripatti kirjoitti:Nykytaloon tulee kosteiden tilojen ja pesujupinoiden myötä paljon enemmän kosteutta kuin mitä näiden talojen rakentamisvaiheessa. Se asettanee huiman haasteen painovoimaisen ilmanvaihdon suunnitteluun.
Oikeastaan ei aseta, koska samankokoisesta kanavasta menee jokseenkin sama ilmamäärä samalla lämpötilaerolla (lue paine-erolla) sisä- ja ulkolämpötilan suhteen.

Rakennuslupa uudisosalle ja jopa vanhan muutostöille ei heltiä ilman LTO / PILPiä, koska lämmön talteenoton määräys tai ilmeisesti lämmön poistumisvaatimukset on vaikea kompensoida muuten.

Modernissa rakenteessa ilmanvaihdon lämpöpoistumaosuus voi nousta jopa 50% kaikesta lämpöhukasta. Kompensaatiolaskenta on sallittua, mutta jos ulkoseinien paksuus pitää tuplata tai mahd paksuntaa vielä enemmän niin useinmiten päädytään jonkinlaiseen talteenottoratkaisuun siis rakennuspiirrustuksissa.

Se mitä sitten ihan oikeasti toteutetaan onkin jo ihan toinen juttu. Tämä kannattaa muistaa kun on vahvasti eri mieltä jostain asiasta rakennusmääräysten kanssa.
JukkaK
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Helmi 02, 2005 11:18
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja JukkaK »

maanma kirjoitti:
Rakennuslupa uudisosalle ja jopa vanhan muutostöille ei heltiä ilman LTO / PILPiä, koska lämmön talteenoton määräys tai ilmeisesti lämmön poistumisvaatimukset on vaikea kompensoida muuten.
Kyllä heltiää uudisosalle ainakin Oulussa. Eihän siinä olisi mitään järkeä että esim. kolmasosassa taloa olisi LTO ja loppuosa olisi painvoimainen. Sitten voi olla eri juttu jos uusii koko kämpän ilmastoinnin koneelliseksi.
kale
Uusi jäsen
Viestit: 7
Liittynyt: Pe Elo 25, 2006 20:17
Paikkakunta: suomusjärvi

Viesti Kirjoittaja kale »

Moro Meillä on n. 300m3 rinsikka rak. v. 1953, jossa oli vanha jämä puu/öljy, öljyn kulutus oli ekana talvena n. 2500L. Kolme vuotta sitten vaihdettiin kattila lakan ZK 10:piin ja termarit pattereihin. Virran kulutus on puörinyt n, 3000 kW. Viime lämmitys kausi eli 05 - 06 öljyä kulu n. 1630 L ja s 2853 KW. Tänä kesänä eristin kylmät kivi pinnat kattilahuoneesta äänieristys levyillä n. 16m2 sain kattila huoneen lämpötilan nousemaan + 4 C:ta. Ehkä sekin tuo jotain säästöä. Nuohosin kattilan ensinmäisenkerran Tänä vuonna eikä sitä olisi tarvinnut nuohota viellä tuhkaa tuli ehkä n. 200g. :-D
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Villa Edita kirjoitti:
Tuo LTO olisikin hyvä jos sisuksista löytyisi lämpöpumppu, jolla lämmön saisi siirrettyä vaikka kuumaan käyttöveteen tai muuhun vastaavaan, pääasia että lämpö vain pysyisi seinien sisällä.
Noniin, toiveesi on kuultu :wink:

Nilan teki sen, lämmön talteenotto lämpöpumpulla. Tosin kone maksaa hunajaa vielä toistaiseksi.

http://www.nilansuomi.com/fi/
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

Mitä Nilan mallia tarkoitit?
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

No tuoltahan löytyy kone joka lähtöön, http://www.nilansuomi.com/fi/products/1/1/ tavallisia koneita joissa lämpöpumpun talteen ottama lämpö siirretään tuloilmaan.

http://www.nilansuomi.com/fi/products/1/2/ "Päälämmönlähde, ilmanvaihtolaite ja vesivaraaja uuteen tai vanhaan taloon, jossa vesikiertoinen lämmönjako.
Lämmittää talon, poistaa likaisen ilman ja lämmittää käyttöveden sekä tuloilman."

http://www.nilansuomi.com/fi/products/1/3/ "Ilmanvaihtolaite ja vesivaraaja uuteen tai vanhaan sähkölämmitystaloon, jossa ei ole vesikiertoista lämmönjakoa."

Kaikissa malleissa taisi olla kalleimmissa versioissa jäähdytys kesäksi.
aqvarius
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18
Liittynyt: Su Marras 20, 2005 22:15
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja aqvarius »

mulla kiikarissa tuo vp18c/ek9! ainoa miinus on hinta! 7000e!!! vaikka tuosta jonkun prossan sais alennusta ni kyllä hinnoissa on! olenkin mietiskellyt ruotsista, tanskasta tai jopa saksasta kysellä hintoja! kannattais muutaman tuhatlappusen takia vähän ajaakkin tai rahdilla???
Tai jos moni muukin innostuu niin tilataan suoraan tehtaalta kimppaan??
tee se itse ja "SÄÄSTÄ"! ;)
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

Olen kokenut ongelmalliseksi näissä aina sen, että todellista tuoton max lämpötilaa ei ole kerrottu tai siitä ei ole käyrää saatavilla. Yleensä ne eivät tuota käyttövesilämpötilaa, joten erotukseen tarvitaan sähkövastusta, joka on integroitu. Mieluusti tämän osuuden tuottaisi jollain toisella edullisemmalla (esim öljpolttimella) tavalla jos sellainen on ennestään.

Tällaista vaihtoehtoa on ollut pitkään vaikea löyttä.

Toinen ongelma, joka omalla kohdalla on muodostunut ongelmaksi on laitekorkeus. Kellarin pannari kun on vain 2m korkea ja nämä laitteet aina reilusti yli, jos niissä on tuo varaaja/boileri integroituna.
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Onhan nuo nilanit olleet jo jonkun aikaa markkinoilla mutta sen verran tuore tapaus että hinnat on vielä pilvissä, toivotaan että ne tippuu alespäin. Vaatii varmaan sen että suunnittelijat löytää ja omaksuu nämä laitteet ja myynti lähtee kasvamaan. Nyt kun ei enää pelkällä poistolla saa tehdä mitään niin koneiden myynti nousee jokatapauksessa.
juhansalo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 153
Liittynyt: Pe Heinä 28, 2006 22:20
Paikkakunta: suonenjoki

Viesti Kirjoittaja juhansalo »

meillä on vajaa 150 neliötä asuinpintaa kahdessa kerroksessa ja sähköä poltetaan n. 14000 kw/vuosi. sillä lämpiää talvi aikaan sisäsauna ja kaikki muu kulutus lattialämmityksineen (n.30m2). 3 lasta ja vaimo saa välillä mittarin pyörimään ylikerroksilla. Painovoimanen ilman vaihto ja hyötyliikuntana polttopuu savotta joka kevät n.15 pinokuutioo hakkuu tähteitä uuneihin.
Kristina
Jäsen
Jäsen
Viestit: 243
Liittynyt: Pe Elo 11, 2006 13:01

Viesti Kirjoittaja Kristina »

Suuria kWh-lukuja joillakin. Minulla neliöitä suunnilleen sata, vuosikulutus ollut 11 000 - 12 000 kWh plus jokunen pinokuutio. Eteinen ja raput ovat tosin ihan entiseen malliin kylmät ja yläkerta talvisin peruslämmöllä (pieni perhe). Muualla patterit noin 15 asteessa ja puilla loput (yksi uuni + keittiön puuhella). Olen koko ikäni asunut vanhoissa taloissa ja tottunut vilpoiseen. Villasukkia kyllä kuluu.
Vastaa Viestiin