Ikuisuusremonttiprojekti

Ilmoita omasi tai naapurin rintamamiestalo-projekti. Laita myös linkki kuviin tai kotisivulle mikäli sellaiset on.
Vastaa Viestiin
jkr
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 22:04
Paikkakunta: Turku

Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja jkr »

Sain vihdoinkin aikaiseksi luoda kuvakansion nettiin meidän projektista.
Kuvatekstit tietenkin uupuu ja uusimpia kuvia en vielä siirtänyt.
Eli Talo on rakennettu -52, alkuperäinen rakentaja joka oli sillitehtaan johtaja ei talossa kerennyt koskaan asumaan(traaginen tarina) hän myi talon eteenpäin kuuleman mukaan puolivalmiina(sisustus uupui) talo on siis alkujaan pääosin sisustettu myöhemmin ehkä 50-luvun lopulla ja 60-luvun alussa, .Näin ollen ollaan itsekin sisustettu lähinnä sekaisin 50-70 lukuja ja 2000 lukua, totaalinen sekametelisoppa siis.
Kellarin lattia on uusittu, putket ja sähköt uusittu ja lattia lisäeristetty meidän toimesta.

http://kuvablogi.com/blog/30655/
KMS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 405
Liittynyt: La Tammi 19, 2008 11:05
Paikkakunta: Turku

Re: Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja KMS »

Hienoa jälkeä ja alkuperäiset keittiönkaapitkin näyttää jostakin löytyneen!
jkr
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 22:04
Paikkakunta: Turku

Re: Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja jkr »

Kiitos!Meidän punainen lanka sisustuksessa on että punaista lankaa ei ole, niillä tehdään mitä on olemassa ja uuden ostamista pyritään välttämään, näin pysyy budjettikin sopivana :-) Kaapit löytyi täältä foorumin kautta ja haimme ne tuosta viereisestä korttelista, hauska yhteensattuma oli että kaappien väritys on tismalleen sama vaalean/harmahtavan vihreä kuin meidän keittiön seinien ja muurin alkuperäinen väri.
Vinkkinä että Pukkilan tehtaanmyymälästä kannattaa kysellä 2 laadun laattoja, itse maksettiin 5€ neliö noista meidän laatoista.
Laurakaisa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1241
Liittynyt: Ma Huhti 05, 2010 21:28
Paikkakunta: Mikkeli
Kotisivu: http://laurakaisatalo.blogspot.com

Re: Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja Laurakaisa »

Me huokailtiin armaan puolison kanssa eilen illalla myös kuvien äärellä, erityisesti se numero 49 jossa näkyy pöytää ja senkkiä oli tunnelmaltaan ja tyyliltään ihan mieletön! Ja muutenkin tosi kivoja juttuja teillä, hauska kuulla että joku muukin noudattaa tuota "uuden ostamista pyritään välttämään" -mentaliteettia :-)
"Saavat tehdä tämän päivän talot juuri niin kuin haluavat, mutta minun talo on tehty kuusikymmentä vuotta sitten ja semmonen aika näkyy talossa ja ihmisessä. Kiitos mutta ei kiitos." - Tuomas Kyrö: Mielensäpahoittaja
jkr
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 22:04
Paikkakunta: Turku

Re: Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja jkr »

Onpas kannustavaa ja mukavaa kuulla positiivista palautetta :-D . Modernimman sisustuksen ystävät, yleensä vaan kommentoi että ai tällainen tuli, noh koska tämä uusitaan ja tämä ja tämä ja tämä....no kun ei uusita.
Täytyy kyllä tunnustaa tähän että tuo aivan ihana eteinen, pinkopahveineen ja kaappeineen jouduttiin uusimaan :cry: , koska kiinteiden kaappien takana on makuuhuone ja eteisen kaapit haukkasi muutenkin pienestä makuuhuoneesta aimo palan niin että sänkyyn ei päässyt kuin yhdeltä reunalta. Mutta hätä ei ole tämän näköinen, kaapit pääsee käyttöön sitten kun vintti joskus rakennetaan lämpimäksi tilaksi tai jos joskus on rahaa rakentaa isompi kuisti. Vähän ahdistaa myös nuo 60-luvulla asennetut lastulevy seinät mutta olishan se aika haaskausta repiä käyttökelpoiset levyt seinästä, jatkettiin sitten samaa levylinjaa myös eteiseen että pinnat näyttää edes samanlaiselta ympäri talon(ja huokoleijona on kai aika kolhualtis ahtaassa eteisessä).
tintu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2010 12:30
Paikkakunta: -

Re: Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja tintu »

Harmi eteisen ja yläkaappien puolesta, mutta toivottavasti ovinäkymä ja portaikko ikkunoineen muuten säilyy ennallaa.

Teillä on muuten ihan parhaasta päästä, jollei paras kodinhoitotila ja vaatesäilytyssysteemi kellarissa, jonka olen nähnyt rakennetun rintamamiestaloon – tai vain vanhaan taloon. Eli simppeli ja käytännöllisen kaunis, ei mitään turhaa eikä lainattua uusista taloista. Toivottavasti tiiliseinä jää tulevaisuudessakin näkyviin. Tuon kun näkee, ajattelee että olisipameilläkin kellari normaalilla sisäänkäynnillä (mutta ehkä täytyy keksiä jotain myöhemmin piharakennukseen)

Ja kylppäri/vessa on kanssa tyylikäs pelkistetyssä muodossaan, perinteisillä laatoillaan ja lavuaareillaan.
jkr
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 22:04
Paikkakunta: Turku

Re: Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja jkr »

Eteinen on muuten säilynyt samanlaisena, väliovi käännettiin niin päin että se kääntyy sisälle päin, että saatiin takit ja kengät pikkukuistille. Mutta siis jos joskus on budjetti kasassa uutta lämmintä kuistia varten niin nuo portaat käännetään menemään kuistille ja söpö ikkuna saa paikan kuistilta todennäköisesti jotenkin porrastilasta, väliovi jää paikoilleen ja nykyisten alaportaiden tilalle tulee komero ja yksi puretuista komeron ovista.
Tykkään myös että vessasta tuli onnistunut (varsinkin lavuaari ja lattialaatat on mun suosikkeja), kuvien jälkeen on tullut vielä vähän muutoksia oikeastaan joka puolelle, lähinnä viimeistelyä (peilejä, naulakoita,säilytysjuttuja yms.). Jos budjetti ei olisi pitkälti sanellut kylppärin laattavalintaa niin olisi kylppäriin tullut samat 6 kulmaiset lattialaatat kuin pikkuvessassa mustat tai valkoiset, mutta neliöhinta oli niin pyörryttävä että ei raaskinut.
Nyt jos saisin uudestaan päättää niin kuusikulmaiset laatat lattioihin ja ilman saumaa.

Lautalattiat on siis kertaalleen nostettu ylös ja kiristetty, viime kevät talvena, makuuhuone odottaa vielä samaa operaatiota ensi helmikuussa, sen jälkeen lattiat kevyesti (huom! kevyesti) hiotaa ja taidan tehdä niihin joko suopa tai kaseiini/maito käsittelyn, tähän asti olen pessyt ne juuriharjalla ja mäntysuovalla, tuon urakan edessä tulee ikävä niitä microkuitumopilla pyyhkästäviä kopiolattioita nimeltä laminaatti, mutta kun urakka on tehty voi tassutella villasukat jalassa pehmeillä suopakuuratuilla lankkulattioilla ja olla niin tyytyväinen.
Lattioiden hionnan jälkeen on vuorossa oh http://www.tapettitehdas.fi/fi/tapetit/ ... llit/64231 , keittiön http://www.tapettitehdas.fi/fi/tapetit/harmaat/64672 ja eteisen tapetointi, ehkä tämä http://www.tapettitehdas.fi/fi/tyylit/elinaiheet/68631 kun sitä nyt sattuu olemaan 3 avaamatonta rullaa (piti tulla keittiöön) tai http://www.tapettitehdas.fi/fi/tyylit/t ... llit/68960. No mieli muuttuu varmaan vielä sata kertaa ennen lopullista päätöstä.

Ja siis kodinhoitohuone syntyi tarpeesta, niin että kun muutettiin piti olla paikka jossa tiskataan pestään ja peseydytään, niin ostettiin ikeasta tuo metallinen tiskipöytä, joka sai jäädä paikoilleen, arkkupakastin toimii lisälaskutilana ja jostain vintiltä löytyneestä metallitangosta viritin kattoon, metallinauhan varaan vaaterekin ja sitten "vaatehuoneeseen" vaan paljon ikean antonius koreja. Tiiliseinä saa jäädä tuollaiseksi, sen takana on ruokakellari ja seinät muuten todennäköisesti vain hyvin kevyesti tasoitetaan niin että kaikki rosoisuus ei peity ja valulautojen jäljet jää näkyviin, maalataan vaaleammaksi...
tintu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2010 12:30
Paikkakunta: -

Re: Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja tintu »

No tosiaan kivoja valintoja! Jos itse joutuisin /saisin / pääsisin tekemään taloon kylppärin, pistäisin myös tuon kuusikulman lattiaan (tai vaihtoehtoisesti kahdensan, jossa se pieni lisälaatta väleissä--ääh en osaa selittää, mutta on siitä tällä foorumilla ollut). Minun vessa varmaan näyttäisi aika yleiseltä vessalta laattojen puolesta, jos sellaisen pääsisin suunnittelemaan, eli laatat aika perinteiset/ huomaamattomat, mutta niillä yksityistavaroillahan se oma paikka luodaankin sitten. Löytyikö tuommoinen lavuaari jostain uutena/ oliko se talossa vai ostitteko vanhana?

Teillä on aika iso tuo sauna/kylppäriosasto, eli sillä tavalla varmaan materiaalia kuluu ja hintaa tulee jos kalliita materiaaleja valitsee. Ai, en huomannutkaan eroa heti/ en tajunnut, että lattialaatan voi laattaa ilman saumaa tai sauman kanssa..

Meil on puuhellan yläpuolella valkoinen vanha laatta ilman saumalaasteja ja mietinkin, että voiko siihen kuuman yläpuolelle niitä edes laittaa jos tuon uusii tuon tippuvan laatoituksen hellankunnostuksen yhteydessä. Nyt ostin meillä keittiiöön keittiönurkkaukseen tavalliset valkoiset 15X15 kaakelit, mutta vähäksi aikaa kyllä pysähdyin kirkkaan peruspunaisten edessä, mutta ei.. Kuitenkin valkoisten laattojen kanssa mikä tahansa tapetti + muut kuosit, maalit ym kirjava roina, jonka kertyminen on aika vääjäämätöntä, sitten käy paremmin yhteen, kun taas punaiset laatat hallitsivat jo aika tavalla muita jälkeensä tulevia valintoja. Mutta tapettivalinta meillä on mennyt aika monta kertaa uusiksi, ja luultavasti sitä rintapaneeliakaan ei tule seinien alaosia suojaamaan isoista koirista ja kissasta huolimatta.. Lookki alkaa livetä niin varmasti 50-luvun modernille uolelle noiden keittiön kaappien tähden, että krumeluurit vaikkakin värien puoesta sopivat vaihtoehdot taitaa nyt jäädä. On tää vaikeeta. Ja kivaa. Sekä vaikeeta että kivaa :-D
tiuskis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 249
Liittynyt: Ke Touko 10, 2006 21:05

Re: Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja tiuskis »

Onpa kerrassaan kauniita tapetteja!
jkr
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 22:04
Paikkakunta: Turku

Re: Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja jkr »

Se valkoinen 15x15 on mun mielestä jotenkin niin sopivalla tavalla perinteinen ja neutraali että kyllä se punaisen voittaa vaikka olin itsekin sortua keittiössä punaiseen, siinä vaiheessa kun sinne oli vielä tulossa tämä tapetti http://www.tapettitehdas.fi/fi/tapetit/punaiset/68633. Mutta mulle keittiön pitää olla (aamuisin varsinkin) sopivan kiltti ja silti iloinen paikka väreiltään, joten keltainen ja harmaa tuli nyt sitten väreiksi, vaikka mustat kaakelit onkin..
Vessan ja kylpyhuoneen lavuaarit ostettiin, vanhaa ja arabiaa piti saada, mikään muu ei vaan miellyttänyt silmää.

Meillä olis siis viemäriputket siinä kunnossa että niitä kuvailtiin lausahduksella "uppos ku mummoon" :roll: kun ihmettelin nyrkin kokoista reikää valurautaviemärissä, noh onneksi näin, koska purkuvaiheessa pihalla todettiin että viemäri oli myös vuotanut sinne, ties kuinka pitkään (kiva oli lapioida sieltä montusta ulosteen sekaista maata).No sitten päädyttiin tilanteeseen että kylpyhuone/sauna ja kellarin lattia on tehtävä kokonaan uusiksi. + Sauna/suihku oli NIIIN saastaisessa kunnossa että en olis edes kumihaalari päällä ilennyt sinne mennä peseytymään.
Tästä se sitten lähti, jos uusitaan viemärit, uusitaan käyttövesiputket ja jos uusitaan käyttövesiputket niin uusitaan patterien putket ja jos uusitaan patterien putket ja lattia pitää avata niin samalla sitten laitetaan ekovillaa purujen päälle ja laitetaan kunnon lattialankut. Jossss lattia kerran on auki niin uusitaan sitten sähköt samalla...
Noin ja sitte olikin remonttibudjetti finito. Nyt sitte tehdään vähän sitä mukaa kun rahaa on tai ei tehdä jos ei oo.
Siksi siis keittiön kaappien entisöinti=kesken+ikkunoiden entisöinti= kesken (laiskuus ja raha), lattiaa ei ole hiottu eikä pintakäsitelty, tapetit puuttuu, listoja ei ole, ulkovuoraus vaatii uudelleen tervausta jne... mutta kaikkeen tottuu ja mua ei edes hirveästi häiritse enään tämä keskeneräisyys.

Hei kivaa kun tänne on tullut kommentteja, koitan myös keretä päivittelemään noita kuvia.
tintu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2010 12:30
Paikkakunta: -

Re: Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja tintu »

jkr kirjoitti:..
Noin ja sitte olikin remonttibudjetti finito. Nyt sitte tehdään vähän sitä mukaa kun rahaa on tai ei tehdä jos ei oo.
Siksi siis keittiön kaappien entisöinti=kesken+ikkunoiden entisöinti= kesken (laiskuus ja raha), lattiaa ei ole hiottu eikä pintakäsitelty, tapetit puuttuu, listoja ei ole, ulkovuoraus vaatii uudelleen tervausta jne... mutta kaikkeen tottuu ja mua ei edes hirveästi häiritse enään tämä keskeneräisyys.
No te olette varmasti tehneet kaikki juuri oikeassa järjestyksessä, eli tärkeysjärjestyksessä :-D , hommat on vakaalla pohjalla ja silloinhan mieli lepää ja voi nukkua yönsä rauhassa. Tulipa tuosta jälleen mieleen, että vaikka meillä johdot oli uusittu (kaikki aika pienellä alalla kun ei vesikiertoistä lämmityssysteemiä)ja jätevesisyteemi ja kaikki laitettu (erittäin hyvissä ajoin siis edellisten omistajien puolesta), mutta mitenkähän liene käyttöveden tulovesi kunnossa n.sadan metrin matkalta kaivolta ylös ja tosiaan tuo juomavesikaivokin pitäisi kunnostaa etc. etc, että sillä tavalla paljon järkevämpi järjestys vaikuttaa olevankin teillä :-)
jkr
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 22:04
Paikkakunta: Turku

Re: Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja jkr »

Laitoinkin kuvat eri sivustolle joka on vähän simppelimpi käyttää. http://jaikaa.kuvat.fi/kuvat/ saatoin laittaa enemmän kuvia tai eri kuvia, kun en muista mitä tuossa aijemmassa kansiossa on.
jkr
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 22:04
Paikkakunta: Turku

Re: Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja jkr »

Nonniin, nyt on lattiat kiristetty, hiottu ja pintakäsitelty maidolla. Seinät tapetoitu, seuraavaksi aletaan rakentamaan keittiöön alkuperäiselle paikalle kiinteitä komeroita 50-luvun koivuovilla, jonka jälkeen loppujen keittiön runkojen entisöinti ja koko keskikerroksen listoitus. Kevään aikana olis tarkoitus saada suurin osa valmiiksi että pääsee puutarhahommiin kun maa on sula. Ja kuvia koitan saada laitettua kunhan jaksan keskittyä asiaan :-)
jkr
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 22:04
Paikkakunta: Turku

Re: Ikuisuusremonttiprojekti

Viesti Kirjoittaja jkr »

Hmph, noniin. Mitä olemme saaneet aikaiseksi tuon helmikuun postauksen jälkeen...no keittiössä on nyt ne kiinteät komerot, piha on aidattu melkein kokonaan ja makuuhuoneen ulkoseiniä lisäeristettiin(siis hakkaamalla purua vintiltä alaspäin ja lisäämällä uutta perään. Kovat oli suunnitelmat helmikuussa :lol:
Kaikki aika kesälomalla menikin mökillä(ja omassa puutarhassa), joka on myös rintamamiestalotyyppinen rakennettu siinä 60-luvun alkupuolella (ilman sähköjä, ilman juoksevaa vettä), siellä saatiinkin sitten aika paljonkin aikaiseksi. Nyt mökki talviteloille ja kotia laittamaan.
Edelleen ne listat ja ne keittiön kaappien rungot+ovien maalausoperaatio, rungot on autotallissa levällään, puolet maaleista poistettu, mutta mun hommat jämähti siihen kun en osaa päättää että mikä Uulan valmissävy on vähiten sininen, harmaa(en missään tapauksessa halua että sinistä sävyä on missään makuuhuoneen ulkopuolella).
Niin joo ja käyttöönottotarkastus pitäs tuolla suihku/saunaosastolla vissiinkin ennen joulua tehdä...otettiinkohan me se käyttöön tossa aaaaika kauan sitten , muttakun valaisimet, suihkun ovenkahva ja listat on uupunut, eikä ketään ole kiinnostanut laittaa niitä kun ilmankin on pärjännyt (kynttilänvalo on ihan kelpo).
Aika harvakseltaan on täällä foorumillakin tullut käytyä, kun on ollut kiire töissä, kotihommissa, mökihommissa ja ei tässä sitten koiran lenkityksen lisäksi paljon muuta olekaan ehtinyt tekemään.
Vastaa Viestiin