Pellavaöljymaali, sinkkivalkoinen pohjam vanhaan pintaan?

Maalaus ja varsinkin maalit jakavat mielipiteitä ja ansaitsevat oman osion
Vastaa Viestiin
koiravahti
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Kesä 07, 2005 9:36
Paikkakunta: Joensuu
Viesti:

Pellavaöljymaali, sinkkivalkoinen pohjam vanhaan pintaan?

Viesti Kirjoittaja koiravahti »

Olemme maalaamassa vuonna 52 rakennettua rmt taloa. Pinnassa on kaksi kerrosta öljymaalia (tarkka tyyppi ja merkki ei tiedossa). Vanha maali poistetaan käsin lämmittämällä (Speedheater ja kuumailmapistooli) skraapaten. Maalista poistettu lautapinta on miltein puupuhdas ja hyväkuntoinen. Tilasin uudeksi maaliksi Uula pellavaäljymaalia ja sitä on nyt urakkaa varten sävytettynä tarpeeksi. Maalausohjeessa suositellaan pohjamaalaamaan sinkkivalkoisella.

Miten Uulan pintamaali käyttäytyy tällaisella pinnalla jos sinkkivalkoista ei maalata alle? Sinkkivalkoisen maalaamatta jättäminen nopeuttaisi ja halventaisi urakkaa jonkin verran. 10 l pönttö sinkkivalkoista kustantaa n. 100€ ja sen maalamatta jättäminen vähentäisi yhden maalauskerran. Kostautuuko se myöhemmin?
jmattis
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 944
Liittynyt: Ke Joulu 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Turunmaa

Viesti Kirjoittaja jmattis »

sen sinkkivalkoisen (ennen vanhaan oli lyijyvalkoinen, mutta ne myrkkysäännöt...) suurin tehtävä on homeen vastustaminen.
en suosittele säästöä tässä kohdassa: ikävä miettiä parin vuoden päästä että olisi pitänyt, kun seinä pilkuttuu...

oheisessa linkissä muuten tuli uusi juttukin: enpäs tiennyt, että okra homehtuu helpoiten, siniset sävyt vähemmän...

http://www.talotori.net/okorjausmaalaus.php
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Kyllä sinkkiä pitäisi halvemmalla saada, minusta olen maksanut alta seitsemänkymppiä pöntöstä.

Homesuojanakin se kyllä on hyvä, vaikka homesuojaukseen on parempi se Uulan ihan oikea homesuoja-aine. On todella nopea levittää, se on niinkuin maalaisi vettä seinään.

Ennen kaikkea sinkkipohja parantaa maalin tarttuvuutta pohjaan ja tasoittaa pintaa. Erityisesti uudessa puussa oksien kohdat ja muut tikkuisemat kohdat näkyvät paljon vähemmän kun pohjalla on sinkkimaali. Niitä tikkuisia kohtia on sitten totta vie paljon jos kaikki maali on otettu seinästä pois :)

Kyllä se sinne kannattaa laittaa jos seinän pitkäikäisyyttä miettii. Jos ajattelee että huoltoväli on 10-15 vuotta niin uusia kerroksia voi vetää ehkä kolme-neljä ennenkuin pohjat alkavat korkata puusta irti. Jos pohjaus on tehty hyvin, niin pintamaaleja voi vetää yhden tai kaksi enemmän, eli saat lykättyä seuraavaa putsausta parikymmentä vuotta.

Kompromissiratkaisu on, että vedät homesuojan joka seinään ja sinkin pohjimmaiseksi vain eteläseinään. Muissa seinissä aloitat suoraan ensimmäisellä pintamaalilla ilman sinkkiä.

Kannattaa muuten hioa seinä kevyesti epäkeskohiomakoneella ennen homesuojausta ja maalausta. Skraban jäljet ja pystyyn nousseet tikut saa aika vähällä vaivalla häivytettyä hiomalla.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
koiravahti
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Kesä 07, 2005 9:36
Paikkakunta: Joensuu
Viesti:

Kiitos hyvistä vinkeistä

Viesti Kirjoittaja koiravahti »

Sinkkivalkoinen näyttäisi olevan sen verran riittoista tavaraa että kymppilitran pöntöllä pitäs pärjätä miltein koko talon pinta-ala (n. 150 m2). Täytyynee harkita homeensuoja-ainetta sellaisiin paikkoihin joissa puu joutuu useimmin veden kanssa tekemisiin ja on jo harmaantunut (räystään aluset, ilmaventtiilit).

Epäkeskohionta oli hyvä detaili. Täytyy käydä seinät läpi ennen pohjamaalausta.

Mielenkiintoista hommaa tämä maalaus kun tälle pellavaöljylinjalle lähtee. Helpommalla olisi päässyt kun olisi uskonut marketin maalimyyjää ja vetäissyt kerralla lateksin vanhan päälle :)
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Se sinkki parantaa uuden maalin tarttuvuutta erityisesti paikoissa, joissa puu on jo vähän harmaantunut ja haristunut. Vanhat maalarit sanoivat että vähän hapertuneen puun sai "kovetettua" sinkkivalkoisella niin että uusi maali pysyy paremmin. Itse olen huomannut saman homman vanhoja ikkunanpokia tehdessä: melko "rapean" puun saa sinkillä hyvin maalauskelpoiseksi, paksu maali suoraan pintaan on paljon huonompi.

Jos et sitä sinkkiä henno ostaa, niin osta sentään pari pulloa Uulan maalin ohennetta ja ohenna ensimmäistä maalikerrosta hiukan. Tai vedä reilusti ohennetulla maalilla "pohjustuskerros" niiden harmaiden päälle ennen ensimmäisen varsinaisen kerroksen vetämistä.

Jos sitä maalia on reilusti niin ehkä tuo viimeksimainittu konsti voisi olla se kustannustehokkain. Lisätyö on pieni ja kustannuksetkin jää melko minimiin. Pikkupohjustuksiin sitä maalia voi ohentaa vernissalla ja tilkalla pineenitärpättiä ettei tarvitse edes Uulan ohennetta ostaa (vernissaa ja tärpättiähän on joka talossa :) )

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

Mitenkäs petroliöljymaalin kanssa?
Onko sinkistä hyötyä sen alla?

Oma eteläpääty on hieman harmaantunut, maalaanko suoraa petroliöljyllä, vai kannattaako laittaa sinkki alle?

Uulan homesuoja on jo laitettu.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Kyllä siitä sinkistä minusta olisi hyätyä petrooliöljymaalinkin alla. En kyllä ole kokeillut, kun yhtään seinää eo ole tullut aloitettua nollilta petroolimaalin kanssa.

Kannattaisikohan soittaa Uulalle ja kysyä?

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

Pekka Huhta kirjoitti:Kyllä siitä sinkistä minusta olisi hyätyä petrooliöljymaalinkin alla. En kyllä ole kokeillut, kun yhtään seinää eo ole tullut aloitettua nollilta petroolimaalin kanssa.

Kannattaisikohan soittaa Uulalle ja kysyä?

Pekka
Soitin Uulalle, eivätkä suositelleet alle sinkkiä... en tiedä miksi. Oli hieman omalaatuinen ihminen toisessa päässä.
jmattis
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 944
Liittynyt: Ke Joulu 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Turunmaa

Viesti Kirjoittaja jmattis »

Lainataan suoraan Uulan nettisivuilta ettei puhelimet kulu:

<lainauksen alku>
UULA-sinkkivalkoispohjamaali, kuultava pohjamaali pellavaöljymaalille
Ulkokäyttöön tarkoitettu UULA-sinkkivalkoispohjamaali on valmistettu
keitetystä pellavaöljystä (vernissasta) ja sinkkivalkoispigmentistä.
Läpikuultava UULA-sinkkivalkoispohjamaali tekee maalattavasta
pohjasta tasaisesti imevän ja estää homeen kasvua.

PETROOLIÖLJYMAALI
Tarpeet per. 100m2:
Uula-Homeenestoaine n. 20 litraa
Uula-Petrooliöljymaali n. 20 litraa

PELLAVAÖLJYMAALI Tarpeet per. 100m2:
Uula-Homeenestoaine n. 20 litraa
Uula-Sinkkivalk.pohjamaali n. 12 litraa
Uula-Pellavaöljymaali n. 20 litraa
<lainauksen loppu>

eli sinkkivalkoista pellavaöljymaalin kanssa mutta ei petroolimaalin kanssa. veikkaan syyksi nimenomaan homeenestoa (pellavaöljyllä riski suurempi) ja tartuntaa (petroolimaali imeytyy tiukemmin, tai maalarit eivät osaa hiertää pellavaöljymaalia tarpeeksi tiukasti ja maalata tarpeeksi ohuita kerroksia)
MM
Jäsen
Jäsen
Viestit: 900
Liittynyt: Ma Elo 15, 2005 12:28

Viesti Kirjoittaja MM »

Kalevi Järvinen ei suosittele sinkkivalkoista pohjamaaliksi jostakin syystä, lisäksi väittää että se ei kestä säilyttämistä ja epäilee Uulan tuotetta jotenkin huijaukseksi. Meillä ollaan päätymässä itse tehtyyn petroliöljymaaliin ja kertasivelyyn Järvisen opein. Ehkä homeenestokäsittely olisi aiheellinen kuitenkin, nykyisessä maalissa on paikoitellen mustia pilkkuja.
koiravahti
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Kesä 07, 2005 9:36
Paikkakunta: Joensuu
Viesti:

Järvisen lausunnot

Viesti Kirjoittaja koiravahti »

MM kirjoitti:Kalevi Järvinen ei suosittele sinkkivalkoista pohjamaaliksi jostakin syystä, lisäksi väittää että se ei kestä säilyttämistä ja epäilee Uulan tuotetta jotenkin huijaukseksi. Meillä ollaan päätymässä itse tehtyyn petroliöljymaaliin ja kertasivelyyn Järvisen opein. Ehkä homeenestokäsittely olisi aiheellinen kuitenkin, nykyisessä maalissa on paikoitellen mustia pilkkuja.
On varmaan yhtä monta tapaa tehdä makkarakeitto kuin on kokkejakin. Aika näyttänee miten Uulan sinkki+kaksi kerrosta pintamaalia pysyy maalista poistetulla vanhalla puupinnalla. Liekkö Järvisellä oma lehmä ojassa kun muiden hyväksi kehumaa valmistajaa huijariksi kutsuu? Missä tämä väite on kerrottu?

Tässä kuva melkein valmiista projektista:

http://personnel.novoextend.com/jholop/ ... G_1381.JPG

Pitänee jossakin vaiheessa koota kokemukset yhteen ja pistää jakeluun, kunhan kerkiää.
MM
Jäsen
Jäsen
Viestit: 900
Liittynyt: Ma Elo 15, 2005 12:28

Viesti Kirjoittaja MM »

Järvisellä ei vanhana miehenä enää liene omaa lehmää ojassa, mutta hän on hyvin värikäs ja tiukka näkemyksissään, ja onnistuu olemaan riidoissa lähes kaikkien kanssa. Plussaa noin 60 vuoden kokemus, ison rakennusfirman aikoinaan johtava pintakäsittelypomo, vastannut mm. Helsingin Vanhan kirkon, Johanneksen kirkon, Kerimäen maailman suurimman puukirkon ja lukemattomat muut arvokohteet. Toisaalta hänen suunnittelemansa peltikattotervamaali ei ole meillä oikein pysynyt alustassaan huolellisesta pohjatyöstä huolimatta.

Eli kovasti kannatan kokemustenvaihtoa, niin onnistumisista kuin epäonnistumisista.
MM
Jäsen
Jäsen
Viestit: 900
Liittynyt: Ma Elo 15, 2005 12:28

Viesti Kirjoittaja MM »

Olen lukenut kirjansa Puurakennusten ulkomaalaus, ja siitä innostuneena soitimme hänet paikalle talokaupan jälkeen arvioimaan tilannetta. Tulikin heti paikalla, eikä velottanut käynnistään mitään. Ensi sanansa olivat: "Minulla on sitten lähtökohta, että asiakas ei ole oikeassa."

- Me kyllä tykkäsimme ukosta. Ei mikään diplomaatti toooodellakaan. :lol:
Vastaa Viestiin