Lasitusvasarapula

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Avatar
Topi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 69
Liittynyt: Ke Huhti 06, 2005 13:10
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Lasitusvasarapula

Viesti Kirjoittaja Topi »

Ehtoota tasapuolisesti kaikille.

Vihdosta viimein sain itseäni sen verran niskasta kiinni, että aloitin verannan ikkunoiden kunnostuksen.

Työkaluista ja tarvikkeista oli tietysti suurin osa hankintalistalla, joten oikaisin sohvalle ja lähetin Rouvan kauppaan.
Kaikki muu tarpeellinen kaupasta löytyikin, mutta lasitusvasaran löytyminen osoittautuikin pykälää hankalammaksi.

Tietäisikö joku siis mihin myyntiliikkeeseen Tampereella tai lähiympäristössä kannattaisi Rouva lähettää moista ostamaan?
Maanantaiaamut ovat kauheimpia.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Lasitusvasarapula

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Noin pikkuruikkuisia vasaroita on vaikee löytää. Mun kappaleesta löytyy kuva ketjusta http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?f=9&t=6606 , mutta olen satavarma ettei semmoista tahdo löytyä ihan helposti kaupasta, tääkin on neliöteräksestä viilattu.

Wanha Wiljami ( http://www.wanhawiljami.fi/shop/contact_us.php )voi olla hyvä arvaus siellä nurkilla, ehkä ne osaisi ohjata vaikkei niiltä löytyiskään. Toinen ihan realistinen vaihtoehto on ostaa pikkuruikkuisin japanilainen vasara Plektralta. Se on oikean mallinen ja sopivan kanttinen, mutta silti vähän iso hommaan

http://www.plektratrading.fi/index.php?node_id=11354

(se 115-grammainen sivun alareunassa).

Vaan ei kannata murehtia, rautakaupan pienin vasara käy kyllä vaikkei se olisikaan vähän kanttisen oloinen, pidä vaan pahvia alla niin ne langat saa kyllä upotettua millä vaan kirvesmiehenvasaraa pienemmällä.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
ninak
Jäsen
Jäsen
Viestit: 112
Liittynyt: Ti Syys 30, 2008 16:46
Paikkakunta: Kymenlaakso

Re: Lasitusvasarapula

Viesti Kirjoittaja ninak »

http://www.antiikkiverstas.com/verkkoka ... .php?p=507

Tuolla törmäsin itse noihin lasituskamppeisiin, ei taida ratkaista ongelmaa jos kyseessä on "lasitus alkaa huomenna" -tyyppinen juttu.. ;)
juhanahm
Jäsen
Jäsen
Viestit: 62
Liittynyt: Pe Touko 07, 2010 22:48
Paikkakunta: Vantaa

Re: Lasitusvasarapula

Viesti Kirjoittaja juhanahm »

Itse ostin sellaisen pienn neliskanttisen vasaran tarjoustalosta. Ei nyt ihan sellainen kuin pitäisi mutta melkein. Nauloina käytin katkaistuja pieniä messinkinauloja. Itseasiassa pidin suorareunaista talttaa naulan ja läsin välissä sivuttain, eli vasaroin talttaa. Lasin päällä oli vielä sitten ohut pahvi siis tosi ohut. Yhtään lasia ei mennyt kiinnitysvaiheessa rikki. Kaikki hajonneet tulivat irrotusvaiheessa.
Oto Hascak
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2338
Liittynyt: La Huhti 08, 2006 15:26
Paikkakunta: Pirkanmaa/Sastamala
Kotisivu: www.suorakon.com
Paikkakunta: Sastamala
Viesti:

Re: Lasitusvasarapula

Viesti Kirjoittaja Oto Hascak »

juhanahm kirjoitti:Itse ostin sellaisen pienn neliskanttisen vasaran tarjoustalosta.
Juu, vastaavia löytyy Hong Kongista, Halpahallista ja varmaan Clas Olssoniltakin. Ihan käypiä pelejä ikkunahommiin oman kokemukseni perusteella.
Rakennuskonservaattori, restaurointirakentaja ja restaurointikisälli
http://www.suorakon.com
Avatar
Topi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 69
Liittynyt: Ke Huhti 06, 2005 13:10
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Re: Lasitusvasarapula

Viesti Kirjoittaja Topi »

No niin, tilannepäivitystä.
Yhdestä verkkokaupasta olisi löytynyt, mutta kun hinnaksi olisi tullut 41 eu-ruplaa niin eipä antanut sielu myöden tilata.
Yhdessä tutussa lasiliikkeessä olisi ollut verstaalla yksi (1) kappale, mutta siitä eivät suostuneet luopumaan.
Rakennustorilla ym. perinnerakentamispuljuissa myytiin ei-oota.
Normaalien rautakauppojen tarjonnan kaikki varmaan arvaavatkin ja halpahallissakaan ei ollut.

Ostin sitten jonkun minkälie pikkuvasaran ja pyyhkäisin lämpökäsittelyistä välittämättä rälläkällä pään suoraksi.
Peruslaiska mies kun olen, niin käyttökokemusta ei vielä ole, mutta eiköhän se siitä...
Maanantaiaamut ovat kauheimpia.
Delta
Uusi jäsen
Viestit: 9
Liittynyt: Pe Touko 28, 2010 15:34
Paikkakunta: Raahe

Re: Lasitusvasarapula

Viesti Kirjoittaja Delta »

Ostat mahdollisimman pienipäisen vasaran, ja ohuhehko pahvi lasin päälle niin onnistuu, kun naula on naputeltu ikkunalistan läpi ( mahdollisesti entinen reikä vastassa) puitteeseen kiinni loput
(naulaus)tuurnalla sisään.
tessu

Re: Lasitusvasarapula

Viesti Kirjoittaja tessu »

kyl se noilla onnistuu itte vaihoin yläkrt ikkunoitten alapuita ja yhen lasin sain halki muistaakseni juuri purkaessa ja siihen jouduin leikkaa lasin ja naulaamaan ja kittaamaan ja siel on pysyny joku pikkuvasara mullaki siin oli ja just pahvi lasin pääl ettei tuu naarmuja ja halkase.
Taqis olla sellane pikkuvasara jonka olen penskana saanu en muutes tiedä onkos sellasia enää olleskaan myynnis ykskin pallopäävasara on viel FISKARS tekele ja tooosi pieni on just tollasii hommii kätevä, siks en nitä ole hävittäny kun on jotai tarvetta ollu.
Taitaa olla mun vasara valikoima muutamista Grammoista 6kiloon luulis hoituvan pikku ja ISOT lyönnit heh,on niitä kyl tarvinnukin ei käy aina se timpurinvasara se oon huomannu,täytyyki kattoo rauta ym kaupas kun käy onkos tollasta pientä enää valikoimissa?
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Lasitusvasarapula

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Oman lasitusvasarani ostin Rakennusapteekista, se oli helppoa kun puoti on tuossa muutaman mutkan takana. Hintaa en muista mutta ei se kallis ollut, kaupan sivuilta hintatieto puuttuu. Lasituslankaa sain samasta paikasta ja kitit leivoin itse.

Oli muuten hauskaa nähdä nuorten myyjäpoikien ilmeet K-Raudassa kun lasitusvasaraa sieltä kyselin. Mikä se on, imettelivät, ja kylähulluksihan ne minut luokittelivat, kun kerroin, että sellaisella naputtelen lasiruudut pokiin kiinni.
Avatar
akim
Jäsen
Jäsen
Viestit: 327
Liittynyt: To Maalis 01, 2007 17:39
Paikkakunta: Tuusula + Keski-Suomi
Kotisivu: http://vanha-talo.blogspot.com/

Re: Lasitusvasarapula

Viesti Kirjoittaja akim »

Mä lasitin kaikki talon ikkunat ilman ongelmia normaalilla kirvesmiehenvasaralla ja tuurnalla. Tuntuu lopulta että tuurnan käytöllä homma oli helpompaa kuin olisi käyttänyt pelkkää hommaan soveltuvaa vasaraa alkutahdeille. Lisäksi kun vasarassa oli riittävässä massaa niin upposi naulat suht helposti kovaan puuhuun.
Vastaa Viestiin