onpa mukavan puhki olo...puurtamisen jälkeen

Rintamamiestaloista ja muusta
Vastaa Viestiin
sirpa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 13
Liittynyt: La Heinä 22, 2006 17:15
Paikkakunta: Hamina

onpa mukavan puhki olo...puurtamisen jälkeen

Viesti Kirjoittaja sirpa »

Neljäs kesä menossa rintsikan laajennus- ja remontointipuuhissa.
Nyt ollaan toista viikkoa kesiksellä ja painettu joka päivä täyttä päivää tätä kotiremppaa.
Tänään saatiin vedettyä ekat uudet maalit (itse tehdyt petrooliöljyiset) yhteen vanhan talo-osan seinään - tosin vaan osaan, kun aurinko porotti alemmas.
Saatiin myös skrapattua laajennuksen ja sekä tulevan autotallin seiniä - laudotettiin toissa kesänä, joten nyt on hyvä aika alkaa niitä maalaamaan - joka on kyllä aika musertavan rankkaa puuhaa, kun seinät on keränneet kaiken skeidan, mitä tämä ilma pitää sisällään. Mutta nyt tuntuu, että kyllä se siitä...

Ikkunanpokia ollaan saatu myös kunnostettua ohessa ihan mukavasti; osa on pohjamaalattu ja osaan jo vedetty öljymaalit pintaan, joten sekin homma edistyy.
Huomenna jatketaan ja toivottavasti saadaan edes yks seinä loppuun asti maalattua - toivottavasti toinenkin, sillä ens viikolla pitäis olla kaikki ´ränniseinät´ valmiina kun kattomies tulee laittamaan vesirännit.

Eipä tule kesälomanvietto-ongelmia kun joka luppovälissä koittaa vielä kerätä pihan marjoja ja putsata niitä - mutta mieli on kuitenkin hyvä :-D
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Kesäloma on mennyt täälläkin kaiken mailman hommissa, liiterin teossa ja pihamaan laitossa. Maanantaina alkaisi taas arki ja lomat pidetty. Nyt on kaksi päivää tuntunut siltä että alkaa riittää rehkiminen ja olen ottanut loman kannalta. Jotenkin alkaa olla takki tyhjä tältä kesältä. Onneks on jälkikasvua joka hoitaa marjojen keräämisen ja tarvii auttaa vain mehumaijan käytössä.

Alkaa jo pikkasen masentaa kun ajattelee että kesäloma loppuu, niin se taas meni ja saa odottaa kokonaisen vuoden seuraavaan lomaan :cry:
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

HillyMan kirjoitti:Alkaa jo pikkasen masentaa kun ajattelee että kesäloma loppuu, niin se taas meni ja saa odottaa kokonaisen vuoden seuraavaan lomaan :cry:
Tämä on minulle juuri se syy miksi pitää lähteä matkoille vähintään 10:ksi päiväksi. Kyllä sitä tulee vuoden mittaan pakerretua niin paljon että kotityömieskin on lomansa ansainnu ja ihan satavarmasti ne muutkin, jotka talossa asustaa.

Sukulointi ei toimi ainakaan minulla hyvin lomana.
Avatar
Mika
Jäsen
Jäsen
Viestit: 178
Liittynyt: La Elo 06, 2005 1:47
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Mika »

Juu, ei kiitos sukulointia lomalla! :twisted: Pysyy paremmalla päällä loman läpi! :lol:

No nyt olis maanantaina paluu arkeen ja takaisin toimistoon istumaan. Tulihan tuota taas kuukausi touhuttuakin.
"Ei me kyllä tänne muuteta!" -Tuntemukset reilu kolme vuotta sitten...
sirpa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 13
Liittynyt: La Heinä 22, 2006 17:15
Paikkakunta: Hamina

Viesti Kirjoittaja sirpa »

Sama vika - vaikka sukulaiset on muuten ihan mukavia, niin nyt ei toivo edes vierailuille heitä, sillä näinä aktiiviremppa-aikoina meillä ainakin syödään kun muistetaan ja mitä sattuu jääkaapista silloin löytymään ja tuntuu, että jos ´vierasta´ porukkaa on paikalla, niin aika kuluu siihen kun kokkaa ja kokkaa ja huolehtii, että kaikilla on kaikkea mitä tarvii.
Omalla porukalla tietää, että jokainen syö ja juo mitä löytää silloin kun tarve vaatii.
Sukaiaisiin meno kesälomalla ei kyllä muutenkaan kuulu ´lomaolemiseen´. paitsi tietty pakolliset anoppilassakäynnit, jotka kuitenkin on ihan mukavia, vaikka matkojen vuoksi vie turhan paljon aikaa - välillä niin tuntuu.
Vastaa Viestiin