Miten monta kertaa vedet vaihdettu Lämmitysjärjestelmään?

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Avatar
tuner
Jäsen
Jäsen
Viestit: 214
Liittynyt: Pe Maalis 13, 2009 21:48
Paikkakunta: Helsinki
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Miten monta kertaa vedet vaihdettu Lämmitysjärjestelmään?

Viesti Kirjoittaja tuner »

Vaihdettiin syksyllä neljän kuution vesivaraaja (yösähkö) maalämpöön. Mahtoi kyllä olla monta verkostollista vettä siinä pönikässä.

Mutta mitä on se musta mönjä (veteen sekoittuneena), jota kertyy putkien, patterien ja esim tuon varaajan pohjalle? Rautaa? Hiiltä? Ruostetta? Ainakin sen sotkemassa betonilattiassa ja asfaltissa oli hirveä putsaaminen. Painepesuri oli ainoa jolla tavaran sai nousemaan betonin huokosista ja kolosista ja ohjattua viemäriin. Jää varmaan jonnekkin viemärin pohjalle :mrgreen:

Oli muuten mieletön homma sen teräslaatikon purkamisessa. Kolme iltaa taisi mennä multa ja avustajalta (broidi, appiukko, kaveri) kun jyystettiin sitä puukkosahalla, rälläkällä ja sorkkaraudalla.
Avatar
hopo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 19
Liittynyt: Ke Huhti 16, 2008 22:17
Paikkakunta: Piikkiö

Re: Miten monta kertaa vedet vaihdettu Lämmitysjärjestelmään?

Viesti Kirjoittaja hopo »

Putkien jäädytyksessä käytetään HIILIDIOKSIDIA, EI TYPPEÄ. Maallikko voi virheellisesti luulla jäädytyksessä käytettävää kaasua typeksi, koska hiilaripullon kyljessä on yleensä iso N-kirjain. Tämä tarkoittaa hiilidioksidipulloa joka on varustettu nousuputkella, eli pullon ollessa pystyssä, putkea pitkin nousee kaasu nestemäisenä.
Jäädytyksessä putkeen laitetaan siihen tarkoitettu panta, johon letku kiinnitetään. Toinen pää luonnollisesti hiilidioksidipulloon
http://www.mechanicalandelectrical.co.u ... ms-eskimo/
Kuva
Venttiili auki, ja putken koosta riippuen annetaan kaasun tehdä taikansa, sopiva jäädytysaika vaihtelee. Patterin säätötulppa, joka on paluupuolella pitää olla suljettuna. 3/8":n putki joka yleensä on patterin armeissa, jäätyy parissa minuutissa. Putken ollessa jäässä patteriventtiili vaihdetaan uuteen.
Tarvittaessa jos halutaan vaihtaa molemmat venttiilit, Eskimon pakista kaivetaan T-haara (joka on myös tuossa kuvassa) esille jonka avulla saadaan sekä meno- että paluuputki jäähän.
Kiertopumppu pitää olla sammutettuna, jos verkostossa on kiertoa putket ei jäädy sitten millään.
Uusien venttiilien päät tulpataan, jos tehdään esim. maalaus- tai tapetointitöitä, tai patteri poistetaan muusta syystä.
Vastaa Viestiin