homevaurio ja ilmavuoto

Rintamamiestaloista ja muusta
Vastaa Viestiin
JukkaK
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Helmi 02, 2005 11:18
Paikkakunta: Oulu

homevaurio ja ilmavuoto

Viesti Kirjoittaja JukkaK »

Tänään keittiötä siivotessa löytyi sitten pari ylläriä, paikallinen homevaurio ja kunnon ilmavuoto. :o

Homevaurio löytyi allaskaapista kahden kalustelevyn välistä. Kaapin lattialle oli laitettu ylimääräinen hyllylevy kartonkiroskiksen alle. Joskus oli sitten valunut jotain jugurttia, maitoa, vaniljakastiketta tms. siihen päälle ja levyjen väliin- Levyt oli liimautuneet kiinni ja irrottaessa sieltä välistä löytyi pieni homesieniviljelmä. Kohtalaisen harmitonta pesuaineella korjattavaa siis mutta Yäk! :(

Ilmavuoto puolestaan löytyi toisen keittiön kaapiston alta kun sain päähäni irrottaa kaapin sokkelin ja imuroida kaapin alustan. No siellähän oli vanha keittiön viemäriputken reikä iloisesti auki kellariin ja kävi melkoinen viima. Eipä ihme että on meinannut varpaat paleltua tuossa hellan edessä kokkaillessa :-) Muutaman kerran olen miettinyt jo tuota lattian korjaamista alakautta ja ihmettellyt miten se siitä voi olla niin kylmä kun ympärillä on kuitenkin lämmintä lattiaa. Kuvittelin kylmyyden johtuvan eristeen puutteesta tai painumisesta.

Tuo auki jäänyt röörin reikä oli kyllä ihan oma moka, tarkoituksena ollut tietenkin tukkia aikoinaan, mutta keittiön kaapiston asennuksen jälkeen jäänyt piiloon ja totaalisen unholaan. Muistanpa tuossa nyt joskus havainneeni pientä kellarin tuoksuakin, mutta kuitenkin niin harvoin ja lievänä ettei siihen ole sen kummemmin kiinnittänyt huomiota.

Kannattaa siis aina silloin tällöin siivoilla tarkemmin niitä kaappeja ja niiden alustojakin. :wink:
-----------------------------------------------
Parasta työtä on tekemätön työ!

T. Tietoteknikko
Vastaa Viestiin