Vuolukiviuuni+Härmä Airin valmispiippu

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
pyykkinaru
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ke Helmi 10, 2010 21:42
Paikkakunta: Iisalmi

Vuolukiviuuni+Härmä Airin valmispiippu

Viesti Kirjoittaja pyykkinaru »

Moroo,

Tarkoitus laittaa rintamamies taloon Vuolukivi leivinuuni (Nunna tai Tulikivi en ole vielä päättänyt) Vanha piippu on tarkoitus purkaa pois ja tilalle tarvitaan uusi.

Törmäsin netissä Härmän Airin valmispiippuun http://www.harmaair.com/uutiset/aktiivip_tuo_032008.htm Ajattelin kysästä onko kellään kyseistä kokoonpanoa käytössä? Millaisia kokemuksia piipusta?

Minua arvelluutta se että kerkeekö piippu lämmetä niin paljon että sieltä tulee todella lämmintä ilmaa piipusta sisään? Esim. jos ulkona on kova pakkanen.. Lämmitysajathan noissa vuolukivi uuneissa ei ole mitenkään kovin pitkiä. Minkähintaan olette piippua saaneet?

Nykyisessä piipussa sinänsä mitään vikaa ole, mitä nyt vähän on rappeutunut hormeista. Purettua vanhan piipun saisimme lisää tilaa käytöön sekä ala että yläkertaan, lisäksi uusi uuni saadaan sijoitettua paljon paremmin. Nykyään on vain takka joka kanssa saa lähteä. Nykyinen piippu on neljä reikänen (yksi hormi vain käytössä) ja siksi tosi tosi leveä.. Nyt olisi hyvä toteuttaa kun muutenkin tulee laajennus taloon.
toivaju83
Jäsen
Jäsen
Viestit: 35
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2010 18:53
Paikkakunta: Rajavaara

Re: Vuolukiviuuni+Härmä Airin valmispiippu

Viesti Kirjoittaja toivaju83 »

valmis piippu ei anna lämpöä puoliakaan siitä mitä muurattu piippu antaa. itse en kyllä lähtisi purkamaan vanhaa piippua pois jos on neljä reikäinen, tilaa ei paljoa saa lisää verrattuna työ määrään. voihan sen vanhankin kunnostaa.
jarkkis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 962
Liittynyt: Pe Tammi 23, 2009 23:38
Paikkakunta: etelä-karjala

Re: Vuolukiviuuni+Härmä Airin valmispiippu

Viesti Kirjoittaja jarkkis »

Kannattaa varmaan selvittää uunivalmistajan kanta asiaan.Voi tuollanen erikoispiippu maksaakin jotain.Jos on hyvällä hyötysuhteella toimiva uuni,niin savupiippuun ei pitäis mennä juurikaan hukkalämpöä,vaan vain sen verran lämpöä mitä vedon aikaan saamiseksi tarvii.En tuota Härmäairin piippua sen paremmin tunne,mutta vois aatella,että jos uunista lähtevän savukaasun lämpötila on melko alhainen,vois hormissa tapahtua kondensoitumista.Varaava uuni ja tiilipiippu on mielestäni kyllä paras ratkaisu ja jos se on vielä valmiinakin.4-horminen on vielä pieni piippu kun niitä on rintamamiestaloissa 15-hormisiakin,sellanen vie jo vähän tilaakin.
Avatar
petej
Jäsen
Jäsen
Viestit: 928
Liittynyt: La Heinä 14, 2007 7:37
Paikkakunta: ylämaa
Viesti:

Re: Vuolukiviuuni+Härmä Airin valmispiippu

Viesti Kirjoittaja petej »

Ne loput hormit ei ole ilmanvaihdon käytössä?
Kyllä tuon Nunnan tekeleen perässä ainakin tuntuu piippukin lämpenevän,harvakseltaan tulee kylläkin sitä lämmitettyä... :mrgreen:
Useampi tunti sit kylläkin kerrallaan,palaa niin nätisti pienmälläkin vedolla.
jarkkis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 962
Liittynyt: Pe Tammi 23, 2009 23:38
Paikkakunta: etelä-karjala

Re: Vuolukiviuuni+Härmä Airin valmispiippu

Viesti Kirjoittaja jarkkis »

Voisi aatella,että varaavan uunin kanssa tuo Härmäairin hormin hyöty jää lyhyt aikaiseksi,lyhyestä lämmitys ajasta johtuen.Itsellä menee kiviuunin lämmittämiseen reilu tunti,saahan siihen toki aikaa menemään vaikka kuinka kauan,mutta kun on monta uunia lämmitettävänä ei viitsi niitten kanssa turhaan tussata.Omat tiilihormit ei juuri lämpene,yläkerran kohdalla on juuri sen verran haaleaa,että tunnistaa hormin kohdan piipussa.
pyykkinaru
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ke Helmi 10, 2010 21:42
Paikkakunta: Iisalmi

Re: Vuolukiviuuni+Härmä Airin valmispiippu

Viesti Kirjoittaja pyykkinaru »

Hintaa Airin piipulle tulee päälle 3000€, (metrille tulee hintaa lähes 500€) toisaalta 3000e saa jo laadukkaan ilmalämpöpumpun. Jos sitten laittas jonku scheadel piipun..
Pitää vielä tutkia asiaa ja kysästä uuninvalmistajankin mielipidettä asiasta.

Kyllä tuo airin piippu kiehtoo, mutta ei niitä taia olla paljoa vielä käytössä. Mikähän sitten mahtaa olla todellinen hyöty piipulla? Esitteen mukaan hyötysuhde VTT testeissä jopa 42%.vPitää pyyttää valmistajalta jos sais tuon testin luettavaksi niin pääsisi vähän enemmän jyvälle asiasta.

Piipussa myös kiehtoo se että kun se tuo ilmaa sisään, niin tuli saa paremmin korvausilmaa ja ilma tulee lämpimänä sisään eikä se tule jostain raosta kylmänä. Pitäisi poistaa vedon tunnetta, mutta toisaalta tuo lämmitys aika on niin lyhyt aika..
Vastaa Viestiin