Piipun sisäputken poisto

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
arijh
Jäsen
Jäsen
Viestit: 34
Liittynyt: Su Helmi 22, 2009 19:47
Paikkakunta: Tampere

Piipun sisäputken poisto

Viesti Kirjoittaja arijh »

Piipuista ja sisäputkista oli aiempaakin juttua mutta just tätä en löytänyt käsitellyn.

50-luvun rintamamiestalossamme vaihdettiin öljylämmitys maalämpöön ja nyt suunnitellaan takka-leivinuunin asennusta. Ekassa kerroksessa ei ole tulisijoja, oli kuulemma niin moderni talo valmistuessaan, ja nuohooja suositteli öljylämmityshormia takan käyttöön. Hormi olisi pitkä kun tulee kellarista asti, taitaa olla 10 metrin luokkaa, takan korkeudeltakin 7-8 metriä. Mahdollisena ongelmana se että hormiin on asennettu muuraamalla 90-luvun vaihteessa 100 mm:n sisäputki, mutta nuohoojan mittausten mukaan se ulottuu vain 3,5 metriä hormin yläpäästä, ei siis koko matkalle. Ehkä pitkä hormi vetäisi noin pienen sisäputkenkin kanssa, mutta jos joudutaan sisäputkea irrottelemaan, saadaanko repimisellä koko piippu hajalle? Vai onko neuvoja miten sen saisi irrotettua ilman suuria tuhoja? Onhan tietysti mahdollista että putki on asennettu jos hormi on ollut yläosastaan rapautunut ja vaatii sitten vähintään slammauksen, tai piipun yläosan purkamisen ja uusiksi muuraamisen. Muut hormit ei näytä huonokuntoisilta maallikon silmään, ja ulkopuolella on pellitys, joten ei voi arvioida kuntoa siltä puolelta.

Ari
jarkkis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 962
Liittynyt: Pe Tammi 23, 2009 23:38
Paikkakunta: etelä-karjala

Re: Piipun sisäputken poisto

Viesti Kirjoittaja jarkkis »

Jos hormiin on tulossa takkaleivinuuni,niin kyllä se putki pitäis poistaa.100mm:n putki on liian ahdas tuollaselle uunille.Piipun yläpäästä vaan lähtee selvitelemään miten on laitettu.Yläpää voi olla valettu piipun katelaatan kanssa yhteen.Putken alapäässä on yleensä hormin muotoinen levike pellistä jonka päälle on valettu muurauslaastia tai vastaavaa.Noiden välinen osuus on joko auki tai siihen on laitettu villaa tai vermikuliittia eristeeksi.Voi olla helppo tai hyvinkin hankala irrottaa.Liiallista voiman käyttöä pitäis välttää,ettei murjo piipun välitunkkia hajalle.Lähinnä putken alapään irrottaminen voi olla vaikeaa.
Avatar
lmfmis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3552
Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
Paikkakunta: Espoo
Kotisivu: viewtopic.php?f=9&t=8430

Re: Piipun sisäputken poisto

Viesti Kirjoittaja lmfmis »

Voisihan tuossa tarkasti mittaamalla piikata hormin sivuun reijän josta tuon alapään kiinnityksen pääsee purkamaan.

Huonolla tuurilla se on välipohjan kohdalla...
jarkkis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 962
Liittynyt: Pe Tammi 23, 2009 23:38
Paikkakunta: etelä-karjala

Re: Piipun sisäputken poisto

Viesti Kirjoittaja jarkkis »

Ja vielä huonommalla tuurilla siinä on vanhemmissa taloissa välipohjan kohdalla oleva tuplamuuraus.Kun sitä putkea irrottelee,kannattaa varoa,ettei se putoa hormin pohjalle.
S3
Jäsen
Jäsen
Viestit: 136
Liittynyt: Ke Joulu 27, 2006 23:44
Paikkakunta: Tornio

Re: Piipun sisäputken poisto

Viesti Kirjoittaja S3 »

Yritä saada putkesta jollain kiinni ja nitkuta sitä. Jos se pyörii, voi olla että sen saisi irti...
Ves_ku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 881
Liittynyt: Su Touko 04, 2008 23:35
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Piipun sisäputken poisto

Viesti Kirjoittaja Ves_ku »

Kuinkas yleistä on ollut, että piipun putkituksessa ei oo asennettu putkee kuin esim. kylmälle osalle?

Omaa putkitusta en ooo mitannu, mutta kolmessa hormissa putki katolta lähtee ja saunan padan ja kiukaan hormiin ne ei ainakaan loppuun asti tule. Takkaa ei pääse tutkimaan.

Täytyy kesällä mittailla ja kysella nokisutarilta kun sellsen paikalle saan.
Kun Savolainen puhuu siirtyy vastuu kuulijalle. Koskee tässä tapauksessa myös Hämäläistä.
mikromoka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 41
Liittynyt: Ke Helmi 01, 2006 19:44

Re: Piipun sisäputken poisto

Viesti Kirjoittaja mikromoka »

Kannattaahan tuo ensin testata jos se vaikka vetääkin riittävästi, siinä on kumminkin pituutta ihan mukavasti, se vaikuttaa asiaan.
samu84
Jäsen
Jäsen
Viestit: 109
Liittynyt: La Loka 04, 2008 12:14
Paikkakunta: Anjalankoski

Re: Piipun sisäputken poisto

Viesti Kirjoittaja samu84 »

mikromoka kirjoitti:Kannattaahan tuo ensin testata jos se vaikka vetääkin riittävästi, siinä on kumminkin pituutta ihan mukavasti, se vaikuttaa asiaan.
Vetää varmasti, mutta kapasiteetti tuskin riittää takkaleivinuuniin, jos sen putken halkasija kerran on vain 100mm. Takkaleivinuunille yleensä suositellaan 1/1 kiven hormia, elikkäs kuta kuinkin 150mm x 270mm... Toki sen saa ½ kiven hormissakin toimimaan, mut huomattavast epävarmemmin kun koko kiven piipussa...
Vastaa Viestiin