Kirjoittaja Schaza päivämäärä Ma Elo 16, 2010 0:34
Itellä on tuossa pururemontti just meneillään yläkerran lattiassa juuri pöly- ja hiiriongelman takia, ja löytyihän sieltä hiirenpesiä useampia. Eristys on joskus 40-luvulla toteutettu jollain puimajätteellä, ei suinkaan kutterilla tai kunnon purulla. Tästä johtuen lienee ollut aikanaan myös jyviä purutilat täynnänsä, joten hiiruilla on ollut evästä yllin kyllin.
Kissoja ei viitsi makkariin päästää valtoimenaan pyöriin kun sitten on kissan karvaa joka paikassa... eikä niistä retaleista mitään apua siellä purutilassa olisikaan... maukuisivat vain yötä päivää kun hiiret juoksisi kilpaa siellä mihin kynsi ei tavoita.
Talvella näkyi lumessa jäljet kun olivat kulkeneet ulkolaudoituksen raoista seinää yläs ja yötä päivää kuului kun vipelsivät vajaassa purutilassa niin prkleesti. Toiset ovat kuulemma sitäkin temppua tehneet, että laudoituksen alapäät, ja yleensäkin kaikki mahdolliset reiät seinäpinnassa on verkotettu. Tiemmä kohtuullisen tehokas keino, vaikkakin hankala? Ainakin omassa tapauksessani olisi ehkä toimiva vaihtoehto, koska sieltä ne pallokorvat tuppaa jostain hirrenkolosta sisäpuolelle.
Kissa on tehokas vahti keittiössä erään hiirien sisääntuloreitin kohdalla. Astianpesukoneen alla on pieni reikä, ilmeisesti vanha vesiputken vienti mistä hiiriä joskus kurkisteli. Kissa oli aina paikalla, ja tempaisi kynnet kiinni heti kun korvanpäitä vähänkin vilahti. Ainakaan kesällä eivät sitä kautta edes enää yrittäneet, ja nyt reiän päällä on laminaatti... siihen tuskin hiiren hampaat kovin äkkiä kykene?
Hieno pointti oli se, että minkään laista kosteusvauriota ei ole ollut... vuosimallin -45 sanomalehdet on kuin eilen painosta tulleita. Hyvä ettei tuoksukin vielä painolämpöiselle sanomalehdelle. Hiirenpesien kohdalla hiirenjätökset oli aiheuttanut homepilkkuja paperiin, mutta paperia on ollut niin paksulti ettei ole mennyt edes läpi asti.
Otan vastaan vanhoja purkkeja, tuotepakkauksia, ym. vanhaa arvotonta tavaraa "vintti-museooni".
-Voi tätä kaikenkarvaisten allekirjoitusten koskaan kuivumatonta rämettä.-