Alli kirjoitti:Pomp-pomp on osoittautunut peltikaton lämpölaajenemisesta johtuvaksi. Kun yö viilenee, niin nyt tietää jo mitkä kohdat katosta milloinkin päästävät sen pomp äänen. Ja männynoksa koskettaa tietyillä tuulilla kattoon - siinä vasta ääni. Ja puu elää aina - kosteudesta ja lämmöstä. Ne askeläänet ovat nykyisin niitä. Portaista ne kuuluvat, tasaisen nousuna iltaisin, kun yläkerta viilenee ja alakerrasta nousee lämpöä.
kaukomäki kirjoitti:Niin, mut kun me on asuttu vuos, ja nyt näitä kuuluu. Ja noi askeläänet, siis ihan selkeä askeleen ääni, kantapää laskee lattiaan ensin ja sitten loppujalka..
Eipä mekään olla otettu noista stressiä, aateltiin vaan että jos Elvi ja Kauko täällä vielä on, niin sitten on. Kunhan eivät ala leipää pyytämään. Kaukon talohan tää loppujen lopuksi on..sehän tän on tehnyt. Kunhan nyt ei suuttuis tehdyistä muutoksista.
Tänään viimeks vaimo kävi tarkistamassa, että kuka kävelee ylhäällä.. Ja se kävelyääni ei tosiaan ole mitään epämääräistä hipsuttelua vaan kunnon kävelyä. Ei siellä taas muka ketään ollut.
En mä noita ääniä pahana pidä, tietääpähän että täällä on joku joka pitää talosta huolta, ja mahdutaanhan me tänne.
Palaa alueelle Yleistä höpinää
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa