Miksi pakkasen lauhtuminen on putkille vaaraksi?

Rintamamiestaloista ja muusta
Vastaa Viestiin
maalaistallukka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 35
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2012 15:54
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Miksi pakkasen lauhtuminen on putkille vaaraksi?

Viesti Kirjoittaja maalaistallukka »

Ylen sivuilta luin että pelastuslaitos varoittaa jotta sitten ne ongelmat vesiputkien kanssa vasta alkaakin kun pakkaset lauhtuu. Mitä mitä? Mistä siis kyse, mihin pitäisi varautua ja miten ja milloin?
joonak
Jäsen
Jäsen
Viestit: 198
Liittynyt: Pe Loka 13, 2006 18:24
Paikkakunta: Kotka

Re: Miksi pakkasen lauhtuminen on putkille vaaraksi?

Viesti Kirjoittaja joonak »

Oiskohan niin että lauhtuessa jää alkaa sulamaan ja paisumaan. Ja tämä paine sitten hajoittaa putken.
rmt-60
Jäsen
Jäsen
Viestit: 312
Liittynyt: Pe Elo 18, 2006 9:35
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Miksi pakkasen lauhtuminen on putkille vaaraksi?

Viesti Kirjoittaja rmt-60 »

joonak kirjoitti:Oiskohan niin että lauhtuessa jää alkaa sulamaan ja paisumaan. Ja tämä paine sitten hajoittaa putken.
Noinhan tuota on perinteisesti selitetty. Mutta vesihän laajenee myös jäätyessään; moni on tämän huomannut pikajäähdyttäessään juomapulloa. (Vesi on tiheimmillään +4-asteisena ja laajenee sekä lämmetessään että jäähtyessään siitä lämpötilasta.) Toinen selitys on se, että jää ei putken rikkoessaan sieltä vuoda mihinkään, ennen kuin sulaa.
Limes
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1179
Liittynyt: Ma Heinä 23, 2007 14:31
Paikkakunta: Saarijärvi

Re: Miksi pakkasen lauhtuminen on putkille vaaraksi?

Viesti Kirjoittaja Limes »

Ja kun moni lopettaa jonkun jäätymisvaarassa olleen tilan/kohteen lämmityksen heti kun ILMA lämpenee,vaikka rakenteet ja
maa on yhä johtamassa kylmää sinne minne lie mikä on ollut jäätymisuhan alainen.
Avatar
Kauppis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 873
Liittynyt: To Huhti 10, 2008 10:34
Paikkakunta: Kiihtelysvaara - idässä
Kotisivu: http://palaios.com
Viesti:

Re: Miksi pakkasen lauhtuminen on putkille vaaraksi?

Viesti Kirjoittaja Kauppis »

Oikein yksinkertaisesti sitä ei pysty selittään, mutta: kun ulkoilman lämpötila kohoaa, niin maahan sitoutunut lämpöenergia (=kylmyys) tahtoo sieltä poies, kun ilma on sitä lämpöisempää. Tästä seuraa että maamassan pinta lämpenee, mutta koska systeemin pitä olla tasapainossa, sen syvemmät osat jäähtyy -> vesi putkissa kylmenee.

Jos vaan osaisin piirtää sen lämpötilan värähtelynä, niin piirtäsin, kuva selittäisi sen paremmin. Mitä lämpöisempi, sitä enemmän "värähtelee". Jos joku kohta kokonaisuudesta värähtelee toista lujempaa (=lämpenee), pitää toisen osan värähtelyn vaimeta = kylmetä.
isompi leka tänne!
Kuvaja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 696
Liittynyt: To Syys 09, 2010 21:27
Paikkakunta: Mäntsälä/Kemijärvi

Re: Miksi pakkasen lauhtuminen on putkille vaaraksi?

Viesti Kirjoittaja Kuvaja »

Kauppiksen juttu kaupunkilaiselle selitettynä :wink: :
Kun oikein kovat pakkaset, maa on suhteellisesti lämpimämpää kuin ilma ja tällöin lämmittää ilmaa. Kun lauhtuu. Kylmyys siirtyy maassa syvemmälle.

Näin niinku mutkia oikoen. Ja sisällä jäätyy, kun lämmitystä vähennetään ja unohdetaan suojata putket...
Avatar
Andy_81
Jäsen
Jäsen
Viestit: 189
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 18:17
Paikkakunta: Savo

Re: Miksi pakkasen lauhtuminen on putkille vaaraksi?

Viesti Kirjoittaja Andy_81 »

Ihan ot.

Kun tuli puhetta että maa kylmenee ja lämpenee, niin mitenkäs lämmin/kylmä on n. parin metrin syvyydessä näinä aikoina? Ihmettelin toissa iltana koirien kanssa kävellessä että joku sytytti raketin, tms. selän takana kun rupes kuulumaan semmonen vastaava suhina yht'äkkiä. Kattelin niin hirmu usva nousi ojasta joka sitten tasaantu/laimeni. Ei siellä rakettia ollu, ojanpohjakaivon kannen kohdalla oli sula noin 20cm reikä ja höyryä puski sieltä ulos. Pakkasta oli reilu 25. Äsken kattelin, niin taas höyrys vähän ja lähemmin tutkin, niin reiän ympärillä oli eräänlainen tyhjä tila sulanu lumipenkan alle (joka kyllä romahti mun alla kun menin lähemmäksi). Pakkasta oli n. 26.
Ko kaivo on sadevesille ja laskee järveen 500m päässä, syvyys on sen reilu pari metriä (kunnan mukaan kun joskus kysyin liitosta hulevesiin, mutta on tien väärällä puolella), eikä ole kaukolämpöä täällä päin, joten taitaa maa olla ihan kohtuullisen lämmin noin syvällä. Ihmeellinen ilmiö, kun pennusta asti asunu näilä kulmilla ja vastaavaa ei oo sattunu. :roll:


Edit. Vielä sen verran, että noita kaivoja on useita ja vain yhden kohdalla näin on käyny. Tien toisella puolen myös matalia ojanpohjakaivoja jotka yhteydessä tuohon syvempään "päälinjaan". Laitoin yhteen noista salaojavedet (pumpulla).
Limes
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1179
Liittynyt: Ma Heinä 23, 2007 14:31
Paikkakunta: Saarijärvi

Re: Miksi pakkasen lauhtuminen on putkille vaaraksi?

Viesti Kirjoittaja Limes »

Jos lumipeite on ollut suojaamassa niin routaa on ehkä 0,5-1,0 m, tiet ja pihojen kohdat jo varmaan metrin ja enemmän.
Reilu viikko sitten kun Vesiosuuskunta kaivoi noi putkensa,niin tollaselta minusta näytti. Joo...en mä :-) mitalla mitannut et on tossa vähän mutua ja toleranssia.
Tämä siis oli just ennen tätä yhä vallitsevaa pakkasviikkoa.

Lämpötiloista en osaa asteina sanoo,mut 2 metrissä on reilusti plussalla jos oli puolisen metriä ollu lunta päällä.
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18269
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Miksi pakkasen lauhtuminen on putkille vaaraksi?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Kuten joku jo mainitsi, niin vauriot usein paljastuvat vasta sulamisen mukana. Ja kovien pakkasien jälkeen on usein edelleen kireää pakkasta, eli kylmyys etenee edelleen maassa (vaikkakin vähän hitaammin kuin kaikkein kylmimpien päivien aikana).
Avatar
Kauppis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 873
Liittynyt: To Huhti 10, 2008 10:34
Paikkakunta: Kiihtelysvaara - idässä
Kotisivu: http://palaios.com
Viesti:

Re: Miksi pakkasen lauhtuminen on putkille vaaraksi?

Viesti Kirjoittaja Kauppis »

Täällä kun mennä talvena kaivoivat uutta ohitustietä, niin höyrysi iloisesti maamassat kun niitä kauhottiin kuormaan poisajettavaksi

(en muuten niin millään tajua, miten kaupungin ohitustie voidaan perustella tuovan kaupunkiin lisää matkailijoita ja liikevaihtoa. Ohihan ne ajavat, kun helpommalla pääsevät, suoraa ja isoa tietä)
isompi leka tänne!
Vastaa Viestiin