Pelle Peloton -viritykset

MikaR
Jäsen
Jäsen
Viestit: 109
Liittynyt: Ma Kesä 19, 2006 14:37
Paikkakunta: Itä-Uusimaa

Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja MikaR »

Aina silloin tällöin kun haaveilee jostain luksuksesta helpottamaan elämää, ja näkee minkä verran toteutus maksaa kaupan tuotteena tai yrityksen palveluna, niin tulee mielessä suunniteltua miten saman asian voisi toteuttaa itse lähes ilmaiseksi. Tällöin on kyse melkoisista Pelle Peloton -viritelmistä. Idean toimivuus on kiinni hyvästä suunnittelusta ja huolellisesta toteuttamisesta.

Pelle Peloton, osa 1:

Rakensin oman tontin tuloväylälle 2-lehtisen puuportin, joka on hyvä pitää koirien takia aina kiinni. Tällä hetkellä autolla tuleminen ja poistuminen pitää keskeyttää nousemalla autosta avaamaan portit käsin. Haaveeksi on muodostunut saada sähköinen ja kauko-ohjattu portinavaaja, jotta autosta ei tarvitsisi nousta.

Suunnitteluaste on vasta sillä asteella, että portinlehtien avausmekaniikaksi voisi soveltua auton tuulilasin pyyhkimien moottorit. Nuo moottorit eivät ole mitään supertehokkaita, mutta toisaalta portinlehtien paino nojaa saranoiden päälle, joten moottoreiden vastukseksi jää lehtien sivuttaisliikkeen kitka. Pyyhkimien moottoreissa on itsessään toteutettu akseli siten, että se tekee 90 asteen liikettä. Moottorin vääntövarresta tekee nivelvarren porttiin, joka on mitoitettu sen mukaan että portti aukeaa halutun verran.

Moottorin mekaniikkaa ohjataan pelkällä sähkönsyötön katkomisella. Kauko-ohjaukseen voisi hyödyntää radio-ohjattavan auton kauko-ohjainta. Toinen ohjausvivuista lähettimineen irti ja uuteen koteloon. Ohjausvivusta käyttää vaan toista ääriasentoa ja vaihtaa vivun tilalle painokytkimen. Toinen ääriasento lähettimen avulla lähettää signaalin portin mekaniikan luona olevaan vastaanottimeen, joka antaa käskyn servolle, joka kääntyy painamaan painokytkintä ja avaa sähkön tuulilasin pyyhkijän moottorille.

Tuo olisi yksinkertainen versio toteutettavaksi, jolloin nappia painetaan niin kauan kunnes portti on halutussa asennossa auki. Ja kun auto ajettu sisään niin painetaan taas niin kauan, että portti on kiinni. Tuota voisi jalostaa enemmän kytkemällä vastaanottimen ja servon taakse releet ja lisäpainokytkimet, että sähkönsyöttö jatkuu kunnes haluttu asento saavutetaan, ilman että nappia tarvitsee painaa kuin yhden painalluksen.

Mitäs ootte mieltä? :-D Ainakin halvempi kuin kaupan versio (2-lehtisen portin avaaja 500-1000€), kun ikkunapyyhkimen moottoreita saa vanhoista romuautoista ja radio-ohjattavan löytää jonkun tutun komerosta.
Avatar
Kauppis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 873
Liittynyt: To Huhti 10, 2008 10:34
Paikkakunta: Kiihtelysvaara - idässä
Kotisivu: http://palaios.com
Viesti:

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja Kauppis »

Loppuu momentit ja liikevarat nopsaan tuolleesti. Alennusvaihdetta ja vetopyöriä peliin.
Pyyhkijän moottorit pyörii haluttaessa kumpaankin suuntaan ja taitaa kaikki nykyviritykset pyöriä pelkästään ympäri. Ja on aikamoisia voimanpesia, kun on riittävästi alennnusta.

Siinä on saranoista huolimatta melkoisten voimien tarvetta kun ensin pitää voittaa portin hitausmassa ja sitten vielä saranoiden lepokitka. Voit kokeilla vaikka kalavaakaa apuna käyttäen, miten paljon sitä voimaa tarvitaan portin avaukseen/sulkemiseen. Kokeile vielä eri kohdista porttia, niin saat jotain kuvaa, millaisista voimista siinä on kyse. Ja tuulisella ilmalla tarve on vieläkin enemmän.

Helpommalla moottorivoimalla selviäisit jos muuttaisit portin liukumaan avattaessa sivusuuntaan.Ei vaan ole ihan helppo rakenne.

Itsellä yhdessä viritelmässä on naitettu ladan pyyhinmoottori "alennussysteemin" kautta yhteen muoviämpärin kanssa ja se toimii kotikutoisena hylsynpesurumpuna. On rumpsutellut jo jonkun 4-5 vuotta ja on vasta ämpäri vaihtokunnossa.
isompi leka tänne!
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18266
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Bauhauhaussista saa akkuporakoneita hieman yli kympillä. Viiden vuoden takuu eli ehdit vaihtaa aika läjän niitä, ennen kuin keksivät kysyä, mitä hittoa sinä niillä poraat. Olikoha se Honkkari, jossa myytiin halpaa, valmista settiä?

Vielä halvempi vaihtoehto on opettaa se koira avaamaan ja sulkemaan portti sinulle: yksi tööttäys, portti isännälle auki - kaksi tööttäystä, portti kiinni.
Avatar
Kauppis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 873
Liittynyt: To Huhti 10, 2008 10:34
Paikkakunta: Kiihtelysvaara - idässä
Kotisivu: http://palaios.com
Viesti:

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja Kauppis »

itekin ajattelin ehdotella tarkemmin asiaa mietittyäni noita akkuporakoneita voimanpesiksi.
Neljä sellaista ripattiiin radio-ohjattavan "mönkijän" voimanlähteiksi ja hyvin repii kottarinrenkailla rapaa ilmaan ja vehjettä liikkeelle. Ilman välityksiä, moottorit suoraan akseleissa kiinni.
isompi leka tänne!
jmattis
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 944
Liittynyt: Ke Joulu 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Turunmaa

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja jmattis »

Mulla on jonkunverran kokemusta esim. autotallinovien avausautomatiikasta. Pääsääntö on, että vain kalleimmat vehkeet toimii a) kunnolla ja b) pitkään :twisted:
Portti on tiety aikalailla kevyempi mutta silti ihan heppoisilla vempaimilla ei saa kuin jatkuvan korjausprojektin. Mutta harrastuksena ihan OK.
Anu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 246
Liittynyt: La Tammi 08, 2005 19:41

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja Anu »

Yhden tuntemani Pellen porttovirityksessä kaadolla oli merkittävä rooli. En todellakaan tiedä mitä oli moottorina, mutta portti oli silleen soppelisti sisäänpäin kaatuva (ei silmä sitä huomannut), että kun moottori aukaisi lukon, portti aukesi itsekseen. Tässä toki oli sitten se sulkemisen vaiva.

Eräs toinen Pelle suunnitteli sellaista pensasaidan leikkuria, joka olisi kulkenut kiskoilla (kiskot tontin ympäri) ja olisi tasaisesti leikannut aidan joka puolelta. Leikkuujäte olisi pudonnut suoraan pussiin. Valitettavasti tämä Pelle ei ole enää keskuudessamme ja moni hyvä (?) idea jäi jalostamatta tuotteeksi asti. Hänen entisessä autotallissaan on edelleen kesken kaikenlaista jännittävää. Suru siellä kyllä tulee puseroon, kun muistuu aina mieleen kaikki ne hauskat ideat mitä sillä ihmisellä oli.
"Huojuva talo, äiti kuule minua, voimat ei riitä, en tiedä mitä tehdä..." laulaa Anna E kauniisti.
havirtaja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 145
Liittynyt: Ti Helmi 26, 2008 18:19
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja havirtaja »

Ei mikään oikea juttu mutta tuli aiheesta mieleen... Aikoinaan tunnettu keksijämies Edisonin portti sai kaikilta vierailta paheksuntaa...kaikki valittivat ja ihmettelivät portin raskautta, sekä siitä lähtevää naruviritystä, mutta eivät sanoneet sanaakaan Edisonille. Viimein korkea-arvoinen vieras totesi Edisonille: 'vaihda hyvä mies tuo porttisi keveämpään,se on niin kauhean raskas avata'. Tähän Edison vain totesi ' jokainen portista kulkija nostaa tullessaan minulle 4l vettä, joten portti pysyy ennallaan'.
Homma hanskassa ja hanskat hukassa
tarmasti
Jäsen
Jäsen
Viestit: 237
Liittynyt: Su Helmi 26, 2006 11:18
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja tarmasti »

Anu kirjoitti:Yhden tuntemani Pellen porttovirityksessä kaadolla oli merkittävä rooli.
:lol: :lol: :lol:
Anu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 246
Liittynyt: La Tammi 08, 2005 19:41

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja Anu »

Ei ollut freudilainen lipsaus tuo porttoviritys. Uskovana ihmisenä en sellaista toivo koskaan kenenkään pihatiellä näkeväni. :lol: :lol: :lol:
"Huojuva talo, äiti kuule minua, voimat ei riitä, en tiedä mitä tehdä..." laulaa Anna E kauniisti.
Schaza
Jäsen
Jäsen
Viestit: 438
Liittynyt: Ma Helmi 16, 2009 23:39
Paikkakunta: Kulkuri vailla kotia... jossain Etelä-Pohjanmaalla
Kotisivu: http://koti.mbnet.fi/h_j/

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja Schaza »

havirtaja kirjoitti:Ei mikään oikea juttu mutta tuli aiheesta mieleen... Aikoinaan tunnettu keksijämies Edisonin portti sai kaikilta vierailta paheksuntaa...kaikki valittivat ja ihmettelivät portin raskautta, sekä siitä lähtevää naruviritystä, mutta eivät sanoneet sanaakaan Edisonille. Viimein korkea-arvoinen vieras totesi Edisonille: 'vaihda hyvä mies tuo porttisi keveämpään,se on niin kauhean raskas avata'. Tähän Edison vain totesi ' jokainen portista kulkija nostaa tullessaan minulle 4l vettä, joten portti pysyy ennallaan'.
Ei mutta, tässä projektiini loistoidea... aina kun joku avaa portin, tulee liiteriin yksi valmiiksi halkaistu pölli... pitäisipä vain kehittää koneisto. Ja toisekseen, portin ja liiterin välimatka on tuollainen 250m. Mihin lie muuhun tuota voisi soveltaa?

Porttiin jouset jotka vetävät sen takaisin kiinni, ja tarvittaviin osiin kumisuojat, niin voisi autolla aina vain pökätä hiljalleen portista läpi ilman vahinkoja ja portti sulkeutuisi itsestään. Tälläinen oli kauan sitten, kun 20 vuotta sitten vanhemmilla oli kesämökki tuolla kaukana. Ei tarvinut kun auto ajaa hiljalleen "läppien" välistä, ja jouset vetivät läpät takaisin. Pitää vain olla sellainen pehmustemateriaali mistä ei jää jälkiä autoon... tai heikossa maalissa auto.

Jouset toki kuoleentuu ajan mittaa kun on näitä suuria lämpötilanvaiheluita, mutta keksikää tästä eteenpäin.
Otan vastaan vanhoja purkkeja, tuotepakkauksia, ym. vanhaa arvotonta tavaraa "vintti-museooni".
-Voi tätä kaikenkarvaisten allekirjoitusten koskaan kuivumatonta rämettä.-
Schaza
Jäsen
Jäsen
Viestit: 438
Liittynyt: Ma Helmi 16, 2009 23:39
Paikkakunta: Kulkuri vailla kotia... jossain Etelä-Pohjanmaalla
Kotisivu: http://koti.mbnet.fi/h_j/

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja Schaza »

Tulipa mieleen liiterissä käydessä tuo yksi viritykseni. Auton perässä kiskottava lumiaura. Rakensin tuollaisen heti sen ensimmäisen kerran jälkeen kun satoi 20cm suojalunta, ja pökkäsin lumikolalla 300m tietä auki.

Näppärä peli. Lankkurunko, ja vaneriset sileäpintaiset auralevyt. Päälle muutama autonrengas tai tiililäjä, ja aina kauppaan lähtiessa kiskaisee värkin tuonne tien päähän ja tullessa takasin pihaan. Näin on tie lumesta siivottu ilman ylimääräisiä ponnistuksia.

Nyt suunnitelmissa on päivittää runko rautaan ja auralevyt 3mm paksuun hiukan kaarelle taivutettuun teräslevyyn kun on järeämpää vetokalustoa ensi talveksi. Samaa värkkiä voisi sitten kesäaikaan käyttää tientasoitushommissa.

Pitäisi vain keksiä millä välttäisi auran "seikkailemisen" sivuille tuossa sorapinnalla, kun ongelma pahenee mitä purevamman tuosta reunasta tekee. Ongelman yksi ratkaisu on tehdä 2 eri värkkiä, mutta kun materiaalia on vain siihen yhteen eikä siihenkään kunnolla.
Otan vastaan vanhoja purkkeja, tuotepakkauksia, ym. vanhaa arvotonta tavaraa "vintti-museooni".
-Voi tätä kaikenkarvaisten allekirjoitusten koskaan kuivumatonta rämettä.-
MX1K
Jäsen
Jäsen
Viestit: 378
Liittynyt: To Marras 20, 2008 7:32
Paikkakunta: Laitila
Kotisivu: http://mx1k.wippiespace.com/
http://mx1k.wippiespace.com/images
Viesti:

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja MX1K »

Schaza kirjoitti:Tulipa mieleen liiterissä käydessä tuo yksi viritykseni. Auton perässä kiskottava lumiaura. Rakensin tuollaisen heti sen ensimmäisen kerran jälkeen kun satoi 20cm suojalunta, ja pökkäsin lumikolalla 300m tietä auki.

Näppärä peli. Lankkurunko, ja vaneriset sileäpintaiset auralevyt. Päälle muutama autonrengas tai tiililäjä, ja aina kauppaan lähtiessa kiskaisee värkin tuonne tien päähän ja tullessa takasin pihaan. Näin on tie lumesta siivottu ilman ylimääräisiä ponnistuksia.

Nyt suunnitelmissa on päivittää runko rautaan ja auralevyt 3mm paksuun hiukan kaarelle taivutettuun teräslevyyn kun on järeämpää vetokalustoa ensi talveksi. Samaa värkkiä voisi sitten kesäaikaan käyttää tientasoitushommissa.

Pitäisi vain keksiä millä välttäisi auran "seikkailemisen" sivuille tuossa sorapinnalla, kun ongelma pahenee mitä purevamman tuosta reunasta tekee. Ongelman yksi ratkaisu on tehdä 2 eri värkkiä, mutta kun materiaalia on vain siihen yhteen eikä siihenkään kunnolla.
Osta traktori ja perälevy. :roll:
Schaza
Jäsen
Jäsen
Viestit: 438
Liittynyt: Ma Helmi 16, 2009 23:39
Paikkakunta: Kulkuri vailla kotia... jossain Etelä-Pohjanmaalla
Kotisivu: http://koti.mbnet.fi/h_j/

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja Schaza »

MX1K kirjoitti:Osta traktori ja perälevy. :roll:
Miksi kummassa?? Sillä rahalla mitä maksaa traktori ja perälevy, ostan volkkariini diisseliä äkkiä monen monta litraa. Tässä maassa hyvin harvoin enää tulee niin paljon lunta että sitä pitäisi raktorilla puskea. Jos niin käy, niin lupaan kolata ihan itse. :D

Ehkä meidänkin maassamme ensi talvena ajellaan jo tälläisillä. :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=aamcWdGG8kk
http://www.youtube.com/watch?v=P5D1k6mqp64&NR=1
Otan vastaan vanhoja purkkeja, tuotepakkauksia, ym. vanhaa arvotonta tavaraa "vintti-museooni".
-Voi tätä kaikenkarvaisten allekirjoitusten koskaan kuivumatonta rämettä.-
Schaza
Jäsen
Jäsen
Viestit: 438
Liittynyt: Ma Helmi 16, 2009 23:39
Paikkakunta: Kulkuri vailla kotia... jossain Etelä-Pohjanmaalla
Kotisivu: http://koti.mbnet.fi/h_j/

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja Schaza »

Lähetin viestini myös tänne kunnoittaakseni keksintöjä ja niiden keksijöitä: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic ... 435#p93435

Kyllä vain huomaa että ihmiset näitä sähkön säästämiseen viittaavia asioita miettii. Hatunnosto jokaiselle siitä, ja lisää ruutia vain peliin jotta saadaan lisää ympäristöystävällistä voimaa tähän touhuun. Nekin jotka ei vielä ole rekisteröityneet, tuokaa äänenne julki jotta saadaan lisää mielipiteitä ja tulevaisuuden keksintöjä. Ei ne amerikkalaiset ole ainoita jotka asioita keksii.

Vaikka olenkin tälläinen tavallinen tallaaja maaseudulta, niin on allekirjoitus eräässä tähän maailmaan patentoidussa keksinnössä mukana. Keksintö sijoittuu tietotekniikan alalle, eikä ole mikään suuri mullistus vielä tänä päivänä, mutta kuitenkin sellainen mitä ei oltu ennen ajateltu.

Uskon vielä 7 vuoden jälkeen projektin päättämisestäkin, että tämä keksintö näkyy tulevaisuudessa. Tavallaan se jo näkyykin, mutta ei siinä nimenomaisessa tarkoituksessa. Olen idean keksijä, mutta loppupelissä vain asiassa avustava tutkija ja testaaja. En kerro mikä keksintö on, mutta loppujenlopuksen sen ensimmäiseen testaamiseen sijoitetut resurssit olivat 1 työpäivä, ja paketti alumiinifoliota. En kerro enempää. Melkeinpä joka päivä mietin kaikkia ideoita mitä vastaani tulee, piirtelen niistä erilaisia suunnitelmia, jopa toteutankin pienessä mittakaavassa mikäli resurssit antaa myöti.

Kaikenmaailman keksijöitä lannistetaan jotta erilaisten polttoaineiden myynti ei hiipuisi, mutta siitä ei koskaan pidä lannistua. :cool: Suomi on edelläkävijä monella eri alueella, joten edistäkäämme tätä maailmankuvaa. viini
Otan vastaan vanhoja purkkeja, tuotepakkauksia, ym. vanhaa arvotonta tavaraa "vintti-museooni".
-Voi tätä kaikenkarvaisten allekirjoitusten koskaan kuivumatonta rämettä.-
Avatar
Kauppis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 873
Liittynyt: To Huhti 10, 2008 10:34
Paikkakunta: Kiihtelysvaara - idässä
Kotisivu: http://palaios.com
Viesti:

Re: Pelle Peloton -viritykset

Viesti Kirjoittaja Kauppis »

Sen lanan nurkkiin voisi laittaa "sukset", jotka kannattelevat sitä pikkuisen. Pitäisi kulkea suoraan, kun kulkee niiden varassa?
isompi leka tänne!
Vastaa Viestiin